Son Yazı

Tarih : 09 Mart 2020

Dr. Vedat Bulut
ATO Yönetim Kurulu Başkanı

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığım 4 yılın ardından Hekim Postası’nda yazdığım son yazım budur.

Kapitalizmin duvara tosladığı, çıkmaza girdiği 21.yy ilk çeyreğinde, sermayenin kurtuluşunu yeni büyük ölçekli savaşlarda aradığı ortadadır. Trump’ın, Putin’in, Merkel’in, Johnson’un, Esad’ın ve Erdoğan’ın yönetimde olduğu bir dünyada bunu sağladılar. Artık açık ve seçik bir bölgesel savaşın içindeyiz. Bunun mezhepler savaşına dönüşmesi ise en korkunç son olacak bölgede. Yoksul insanlara düşecek kader kırıntısı mülteciler olarak ülkeden ülkeye savrulmak, ölümler, aşağılamalar, faşist saldırılar olacak. Zenginler ve iktidar sahipleri bedelini ödeyecek çocuklarını cepheden uzak tutacak, o yüce mertebe sadece yoksullara düşecek. Tepeler ve kasalar, banka hesapları boş kalmayacak.

Bu kaotik döneme son verecek tek güç artık dünyanın anneleri, bacıları, kadınlarıdır. Erkek egemen bin yılların kirlettiği, kana buladığı, doğasını hoyratça hırpaladığı bu dünyada tek kurtuluş hamlesi onlardan gelecek. Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün 8 Mart tarihinde anılması bu umudun başlangıcıdır. Dünyanın kadınları birleşirse ve hep bir ağızdan silaha, savaşa hayır diye haykırdığında, oğullarını savaş meydanlarına göndermeyi reddettiğinde dünya değişecek. İnsanlar yurtlarını yuvalarını terk edip liderlerin oyuncağı olmasın, doğa korunsun, yoksullar ölmesin, çocuklarımız barış ve özgürlüğü yaşasın diye…

Bir 14 Mart Tıp Bayramımıza daha içimiz burkularak, hüzünle gireceğiz. Tüm sağlık çalışanlarını taleplerimizi dile getirmek için 15 Mart tarihinde Ankara’da Tandoğan Meydanı’nda Beyaz Miting’e çağırmaktayız. 15 Mart günü ‘’Beyaz Miting’’le artık kar yeryüzünden göğe yağacak, Ankara’yı beyaza boyayacağız. Umudun ve barışın beyaz rengine katılmak isteyen tüm sağlık çalışanlarıyla omuz omuza Ankara’da buluşacağız. 17 Nisan tarihinde ise iş bırakma görevini tüm Türkiye’de yerine getireceğiz.

Nihayet Nisan ayı içerisinde Ankara Tabip Odası Olağan Genel Kurulu’nda 2020-2022 dönemi için tabiplerin temsilcilerini seçeceğiz.

Kakistokrasi rejimlerini yaşayan ülkelerin kuşattığı bir dünyada tabipler olarak söyleyeceğimiz son söz ‘’Yurtta Sağlık, Dünyada Sağlık’’  olacak.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Arşivler