Salı Aktiviteleri

Tarih : 09 Mart 2020

Ankara Tabip Odası’nın başlattığı “Salı Aktiviteleri” hem mesleki hem sosyal ve kültürel alanda ilgi çekici başlıklarla sürüyor. Her hafta farklı bir komisyon tarafından farklı bir konunun ele alındığı Salı Aktiviteleri ATO üyesi hekimleri de bir araya getiriyor. Ocak ve Şubat ayı içinde gerçekleştirilen etkinlikler şöyle:

7 Ocak

Birinci Basamakta Kalp ve Damar Hastalıkları başlıklı sunumda Prof. Dr. Bülent Boyacı, Koroner Arter hastalıklarının toplum sağlığı açısından önemi, risk faktörleri, kliniği, tanı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi vererek kalp damar hastalıklarında birincil ve ikincil korunma yöntemlerinin ve özellikle yaşam tarzı değişikliklerinin önemine değindi.

28 Ocak

ATO İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Komisyonu’nun katkılarıyla Prof. Dr. Mehmet Zencir tarafından “İşçi Sağlığı ve Despotik Denetim” konusu işlendi. Sunumda işçi sağlığı ve iş güvenliği hizmetlerinin ülkemizdeki tarihsel değişimi; işçiler, iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri açısından irdelendi.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusuna sadece bir sağlık ve güvenlik meselesi olarak bakılmaması gerektiğini aktaran Dr. Zencir işçilerin öncülüğünde işyeri hekimlerinin ve iş güvenliği uzmanlarının birlikte mücadele etmesi gerektiğini vurguladı.

4 Şubat

Prof. Dr. Özlem Kurt Azap tarafından “Koronavirüs: Neler Oluyor?” başlıklı sunum gerçekleştirildi.

Sunumda dünya ve ülke gündeminde yerini alan Koronavirüs’ün (2019-nCoV) ortaya çıkışı, belirtileri, hastalığın seyri ve tedavi süreci hakkında bilgiler aktarıldı.

Koronavirüs’ün SARS, MERS gibi diğer salgın hastalıklardan farklılaşan özelliklerini belirten Dr. Azap, virüsün nasıl bulaştığı, korunma yöntemleri ve sağlık çalışanlarının 2019-nCoV riskli hastalarla karşılaştıklarında neler yapması gerektiğini anlattı.

Dr. Azap konuşmasında sosyal medyada ve basında çıkan asılsız haberlere itibar edilmemesi, Türkiye risk altında olmadığı için panik yapılmaması gerektiğini söyledi.

Koronavirüs’ün solunum yoluyla geçtiğine dikkat çeken Dr. Azap, korunmak için kişisel temizlik ve hijyenin önemli olduğunu belirtti.

18 Şubat

Prof. Dr. Ahmet Saltık “Çalışma Ortamı ve Hava Kirliliği Sorunu” başlıklı bir sunum yaptı. Dr. Ahmet Saltık sunumunda hava kirliliğinin ne demek olduğunu, ne kadar geniş bir alanı etkilediğini, halk sağlığı açısından önemini hem Türkiye hem dünyadan çarpıcı örneklerle anlattı. Dr. Saltık sunumunda hava kirliliği ile mücadeleye karşı çözüm önerilerine de yer verdi. Dr. Saltık, hava kirliliği ile ilgili sorunların ortaya çıkması ve giderek ağırlaşmasındaki esas nedenlerin tartışılması sonucunda gerçek çözümlere ulaşabileceği tespitiyle sunumunu tamamladı.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Arşivler