TTB’den 2020 Manifestosu

Tarih : 27 Ocak 2020

Şiddetsiz bir sağlık ortamında hekimlik yapmak istiyoruz 

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) 11 Ocak’tan başlayarak Dr. Ersin Arslan’ın ölüm yıldönümü olan 17 Nisan’a kadar sürecek ve “Sağlıkta Şiddeti Önleme Günü” ilan edilen bu tarihte iş bırakma ile sona erecek olan eylem ve etkinlik takvimi, tabip odaları temsilcilerinin de katılımıyla düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu.

Hekim Postası

“TTB’den 2020 Manifestosu: Şiddetsiz Bir Sağlık Ortamında, Emeğimizin Karşılığını Alarak Hekimlik Yapmak İstiyoruz” başlığıyla düzenlenen basın toplantısı, 11 Ocak 2020 günü, TTB’de gerçekleştirildi. Tabip Odalarının başkan ve yöneticilerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda, açıklamayı TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman okudu.

Binlerce yıldır bu topraklarda şifa dağıtmış hekimler olarak 2020 yılına sağlık hizmetini layıkıyla yerine getirebilmek için uygun ortamın ve koşulların sağlanması talebini yineleyerek girdiklerini belirten Adıyaman, 14 Mart Tıp Haftası’na giderken, Hükümet’e, Sağlık Bakanlığı’na, YÖK’e, üniversitelere ve bütün kamuoyuna “Hekimlik Yapmak İstiyoruz” diye haykırdıklarını kaydetti.

Şiddetsiz, toplum sağlığını önceleyen ve hekimlerin koşullarını iyileştiren, liyakata dayalı, adalet ve hukukun var olduğu, tıp eğitiminin niteliğinin yükseltildiği, hekimlerin emeklerinin karşılığını alabildiği, sağlığın hak olarak kabul edildiği yeni bir sağlık sisteminin oluşturulduğu bir ortamda hekimlik yapmak istediklerini vurgulayan Adıyaman, bunun için 11 Ocak’tan başlayarak 17 Nisan’a kadar sürdürülecek olan eylem takvimini açıkladı.

11 Ocak’ta “Hekimlik Yapmak İstiyoruz” deklarasyonunun kamuoyuna açıklanmasının ardından yürütülecek program şöyle:

11-31 Ocak 2020

 Bölge Tabip Odaları Toplantıları: 7 Bölgede Hekimlerle Buluşuyoruz

17 Ocak 2020

Basın Açıklaması: Sağlıkta Şiddet Sona Ersin “Birinci Basamak Sağlık Sistemi Güçlendirilsin; Sevk Sistemi Sağlansın, Acil Servislerde Acil Hastalara Hizmet Verilsin”

8 Şubat 2020

Antidemokratik Uygulamalara Karşı Hekimler Buluşuyor

17 Şubat 2020

Basın Açıklaması: Sağlıkta Şiddet Sona Ersin İyi Hekimlik Yapmak için Hastaya Yeterli Süre

3 Mart 2020

Şehir Hastaneleri ile İlgili Eylem ve Etkinlikler

8 Mart 2020

Dünya Kadınlar Günü’nde “Kadın Hekimler de Size Rağmen Hekimlik Yapmak İstiyoruz” açıklamaları

15 Mart 2020

Beyaz Miting (Ankara)

11 Nisan 2020

Basın Açıklaması: TTB’nin Önerdiği “Sağlıkta Şiddete Karşı Yasa” Kabul Edilsin

17 Nisan 2020

Sağlıkta Şiddete Karşı İş Bırakıyoruz

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Arşivler