Haberlere şehir hastanelerinin yaldızlı yüzü yansıdı

Tarih : 27 Ocak 2020

Yapımından, sağlık hizmeti sunumuna kadar pek çok sorun yaşanmasına rağmen 2018 yılında şehir hastaneleri basına yaldızlı yüzü yansıdı.  Üç gazetede toplam 221 haberle yer alan şehir hastanelerinin en çok yapımı, yatak sayısı ve konforu haber konusu oldu.    

Hekim Postası

Türkiye Sağlık Sisteminin dönüşümünde önemli yeri olan ve yüksek bütçeler ile yapılan şehir hastanelerinin medyada nasıl ele alındığının belirlenmesi amacıyla yapılan “Şehir Hastanelerine İlişkin Haberlerin Gazetelerde Yansıması” başlıklı araştırma için Türkiye’de tirajı en yüksek ve web arşivine ulaşılabilen Sabah, Milliyet ve Hürriyet gazetelerinde yer alan haberler incelendi.

Araştırma bulgularına göre 1 Aralık 2017-1 Aralık 2018 tarihleri arasında 3 gazetede şehir hastaneleri ile ilgili 221 habere yer verildi. En fazla haber 108 ile Sabah gazetesinde yer alırken onu 76 haber ile Milliyet ve 37 haber ile Hürriyet gazeteleri izledi.

Gazete haberleri kapsamında şehir hastanelerine yönelik en fazla vurgu yapılan konu hastanelerin yapımının sürmesi oldu.  Gazetelerde 1 yıl içinde bu konuda toplam 34 haber yer aldı. 

Şehir hastaneleriyle ilgili gündeme gelen ikinci konu olan hastanelerin yatak sayısı ile ilgili 27 haber yapıldı.  Gazetelerde hastanelerin 5 yıldızlı otel konforunda oluşuna ilişkin de 26 haber yer aldı.  Bunları 24 haber ile hizmet kalitesine ilişkin haberler izledi. Oldukça tartışmalı bir konu olan şehir hastanelerine ulaşım konusu sadece 9 haberde ele alındı.

Yapılan araştırmada incelenen haber konularından diğerleri ise “Dev hastane”, “Hizmet sayıları”, “Hastane tanıtımı”, “Sağlık turizmi”, “Diğer kurum ve kuruluşlara garanti verilmesi”, “Yeni hastane yapılmasının planlanması”, “Lüks”, “Başka ülkelerce örnek alınması”, “Üniversite ile işbirliği”, “Yüksek maliyet”, “Son teknoloji” olurken sağlık emekçilerinin koşullarına ilişkin habere rastlanmadı.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Arşivler