Dr. Ali Özyurt son yolculuğuna uğurlandı

Tarih : 27 Ocak 2020

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu üyesi ve Barış Akademisyeni Dr. Ali Özyurt son yolculuğuna uğurlandı.

Hekim Postası

Dr. Ali Özyurt uzun süredir tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 16 Ocak günü hayata gözlerini yumdu. Hekimliğinin yanı sıra, yazar ve edebiyatçı kimliği ile de tanınan Dr. Ali Özyurt’un genç yaşta aramızdan ayrılışı büyük üzüntü yarattı.

Dr. Ali Özyurt için ilk tören 17 Ocak 2020 Cuma günü 11.00’da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi bahçesinde yapıldı.

Ardından 12.30’da uzun yıllar emek verdiği, her kademesinde görev aldığı İstanbul Tabip Odası (İTO) önünde bir tören düzenlendi. Törene, Dr. Ali Özyurt’un ailesi, eşi Dr. Hazan Özyurt’un yanı sıra çok sayıda meslektaşı, uzun yıllar görev yaptığı Siyami Ersek EAH’den çalışma arkadaşları, çeşitli siyasi parti ve kitle örgütlerinden birlikte mücadele yürüttüğü arkadaşları katıldı. Törende dostları Dr. Ali Özyurt’un ardından konuşmalar yaptılar, onun sevdiği şiirleri seslendirdiler.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman burada yaptığı konuşmada, “Ali hepimize dokundu. Hem örgüte, hem bireysel olarak tek tek bizlere dokundu. Hasta yatağında bile etkinlikler organize etti. Daha 3 ay önce çok önemli bir toplantı düzenledik. Hasta yatağında ‘ben duruma el koydum’ dedi ve öyle büyük katkı sundu ki, insanlar o toplantıyı ayakta izledi. Onu çok arayacağız, ona layık olmaya çalışacağız” dedi.

İTO Yönetim Kurulu’nda ve TTB Yüksek Onur Kurulu’nda birlikte görev yaptığı TTB İkinci Başkanı Dr. Ali Çerkezoğlu, “Sevgili Ali seni unutmayacağız! Bilesin ki, bu ülkede demokratik hekim hareketi var olduğu sürece; hekimler yoksul halkın, mağdurların, ötekileştirilenlerin, ezilenlerin, yanında saf tuttuğu sürece; Tabip Odaları emekten, demokrasiden, özgürlükten ve barıştan yana tutum almaya devam ettiği sürece bu mücadelenin bir yerinde sen de olacaksın!” diye konuştu.

Törende DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu duygularını “Ali Özyurt bu ülkede, bu topraklarda hatta bu gezegende eşitlikten, adaletten, barıştan, kardeşlikten, emekten yana kim varsa onun arkadaşıydı, dostuydu, yoldaşıydı. O nedenle hepimiz bugün buradayız ve çok üzgünüz. Ali dokunduğu herkeste büyük izler bırakan bir arkadaşımızdı. Hepimizin yoldaşıydı ve hep omuz başımızdaydı.” diyerek paylaştı.

Özyurt, törenin ardından Gaziosmanpaşa Merkez Camisi’nde ikindi namazını takiben 500 Evler Mezarlığı’nda toprağa verildi.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Arşivler