Salı Aktiviteleri

Tarih : 18 Kasım 2019

Ankara Tabip Odası’nın başlattığı “Salı Aktiviteleri” hem mesleki hem sosyal ve kültürel alanda ilgi çekici başlıklarla sürüyor. Her hafta farklı bir komisyon tarafından farklı bir konunun ele alındığı Salı Aktiviteleri ATO üyesi hekimleri de bir araya getiriyor. Ekim ayı içinde gerçekleştirilen etkinlikler şöyle:

22 Ekim

Sağlık Politikaları ve Kültür Sanat Komisyonu’nun düzenlediği etkinlikte Bhopal film gösterimi gerçekleştirildi. Dünya tarihinin en büyük endüstri kazalarından biri olan Bhopal felaketinden uyarlanan film 1984 yılında Hindistan’da meydana gelen kimyasal sızıntı nedeniyle on binden fazla kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan trajediyi konu ediniyor.

15 Ekim

İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu’nun katkılarıyla Dr. Bülent Aslanhan, “İşyerinde 7 Adımda Sağlığın Korunması ve Geliştirilmesi, Dünya Standardında Sağlık” başlıklı bir sunum yaptı.  Sunumda işyerinde işçi sağlığının korunması ve iş güvenliğinin sağlanması için izlenecek yol, işyeri hekimlerinin sorumlulukları, ilgili düzenlemeler ve dünya ölçeğinde uygulama örneklerinden bahsedildi.

8 Ekim

Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Komisyonu’nun katkılarıylaCHP Milletvekili Gamze Taşcıer hekimlerle bir araya geldi. Söyleşide toplumsal cinsiyet eşitliğinden, adalet kavramına ve gündelik siyasetten sınır bölgemizdeki savaşa dair Türkiye gündemine dair pek çok başlık konuşuldu ve tartışıldı.

1 Ekim

Aile Hekimliği Komisyonu tarafından “Birinci Basamak Sağlık Alanında Duygudurum Bozukluklarının Tanı ve Tedavisi” başlıklı sunum düzenlendi.  Psikiyatr Dr. Serpil Vargel yaptığı sunumda depresyonun bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek Birinci Basamakta Duygudurum Bozukluğunun tanı ve tedavisinin önemine vurgu yaptı. Geçmiş yıllarda yapılan alan çalışmalarının sonuçlarını paylaşan Dr. Vargel depresyon tedavisinin temel ilkelerini ayrıntılı bir şekilde aktararak birinci basamaktaki tanı, tedavi ve takibe yönelik özellikleri paylaştı.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Arşivler