Numune Hastanesi’nin geleceği fikri için genç mimarlar ile buluşuldu

Tarih : 18 Kasım 2019

Numune Hastanesi yerleşkesinin korunarak yaşatılması amacıyla Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası’nın birlikte açtığı Kent Düşleri Proje Fikir yarışmasının on birincisinde yarışmacılarla jüri üyeleri bir araya geldi. Bu kapsamda 19 Ekim 2019 Cumartesi günü bilgilendirme konferansı ve yer görme gezisi yapıldı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan açılış konuşmasında Numune Hastanesi’nin şehir hastanesine kurban edilerek kapatıldığını söyleyerek kentlilerin yürüyerek ya da tek ulaşım aracı ile kolayca ulaşacakları hastanelerini kaybettiğini ifade etti. Yarışmanın 138 yıllık Numune Hastanesi’nin, değerinin ortaya çıkartılması, mekânın bellek mekânı olarak kent sağlığı ve halk sağlığı açısından öneminin vurgulanması, Cumhuriyet’in halkçı sağlık politikaları ile bugünün ticarileştirilmiş sağlık politikalarının mekân üzerinden tartışılmasını amaçladığını belirtti.

Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Vedat Bulut ise, Sıhhiye meydanının kent sağlığı açısından önemini tarihsel gelişimi içinde anlattı. Sağlıkta en önemli hedeflerden birinin kolay erişilebilirlik olduğunu belirten Dr. Bulut,  şehir hastanelerinin erişilebilirlikten uzak oluşuna ve iç mekanlarda  yaşanan bölümler arası ulaşım sorunlarına dikkat çekti. Sıhhiye Meydanı aksındaki sağlıkla ilgili tüm yapıların tarihsel değeri ve güncel işlevleri hakkında bilgiler aktardı.

Kent Düşleri Proje Fikir katılımcıları, eski Sağlık bakanlığı binasından itibaren tüm Sıhhiye aksını, Numune hastanesi ve çevresini gezerek, yerle ilgili incelemelerde bulundu.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği yer görme ve inceleme gezisi, Cumhuriyetin temsil aksı olan Atatürk Bulvarı’nda başlayarak, Zafer Meydanı, Sıhhiye Meydanı, Dil Tarih Coğrafya Fakültesi, Türk Tarih Kurumu, Kız Lisesi, Numune Hastanesi, Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nü izleyerek Kurtuluş Parkı’na kadar sürdü.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve ATO Başkanı Dr. Vedat Bulut, rota üzerinde öğrencilere, sağlık ve Cumhuriyetin kentleşme politikaları ve yapıları hakkında bilgi verdi.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Arşivler