Cevaplanan sorulara artık cevap yok

Tarih : 18 Kasım 2019

Ankara Tabip Odasının Beyaz Kod birimine yapılan ihbarlara ilişkin her yıl düzenli olarak sorduğu ve yanıt aldığı sorular, son başvuruda yanıtsız bırakıldı.

Hekim Postası 

Sağlık alanında yaşanan şiddetin takipçisi olan Ankara Tabip Odası, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince Beyaz Kod Alo 113’e yapılan ihbarlarla ilgili istatistiki bilgileri öğrenmek istedi.

ATO tarafından 26 Ağustos’ta yapılan başvuruda Beyaz Kod Sistemi hizmete girdiği tarihten bu yana yapılan toplam ihbar sayısı, bu ihbarların fiziksel ve sözel şiddet olarak dağılımı, ihbar sahiplerinin cinsiyet ve unvan dağılımı, ihbarların aylara göre dağılımı gibi 23 istatistiki soru yer aldı.

Özel bir çalışma gerektirir denilerek reddedildi

Ankara Tabip Odasının Beyaz Kod Alo 113 birimi uygulamaya geçildiği tarihten bu yana düzenli olarak sorduğu bu sorulara son başvuruda cevap verilemeyeceği söylendi.   

Sağlık Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünden ATO’ya yapılan yazılı  açıklamada “Bilgi edinme başvurusunun başvurulan kurum ve kuruluşların ellerinde bulunan veya görevleri gereği bulunması gereken bilgi veya belgelere ilişkin olması gerektiği, kurum ve kuruluşların; ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi veya belge için yapılacak başvurulara olumsuz cevap verileceği belirtilmiştir. Mezkur başvuru ile talep edilen hususların ayrı ve özel bir çalışma, araştırma, inceleme ve analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bilgi veya belge niteliğinde bulunması ve kapsam dışı olması sebebiyle sayısal verilere yönelik bilgi verilmesi mümkün görülmemiştir.” denildi.

Aynı sorulara daha önce cevap veriliyordu

Oysa ki Bakanlığın ayrı ve özel bir çalışma alanı olarak nitelendirdiği toplam ihbar sayısı, cinsiyet ve unvan dağılımı, şiddet türüne ilişkin sorular ATO’nun yaptığı her başvuruda yine Bakanlık tarafından cevaplandırılmıştı.

Konuyla ilgili olarak Ankara Tabip Odasından bir heyet Sağlık Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Adem Keskin’i makamında ziyaret etti. 1 Ekim Salı günü yapılan görüşmede Sağlık Bakanlığından beyaz kod verileri bir kez daha istendi ancak olumlu cevap alınamadı.

ATO ısrarcı olacağını duyurdu

Ziyaret sonrası, ATO heyeti konu ile ilgili yaptığı açıklamada daha önce paylaşılan bilgilerin artık paylaşılmamasının şiddete ilişkin sonuçların iç açıcı olmadığı düşüncesini akla getirdiğini ve bu tür spekülasyonlardan korunmanın yolunun şeffaflık olduğunu ifade etti.

Heyet, hem bilimsel araştırmalarda hem de sağlık alanında yaşanan şiddeti önlemede yol gösterici sonuçlar içeren istatistiki verilerin paylaşılmasında kamu yararı bulunduğu için bu taleplerinde ısrarcı olacağını duyurdu.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Arşivler