Bilkent Manzarası

Tarih : 18 Kasım 2019

Bir hastanın Ankara Bilkent Şehir Hastanesine ulaşmak için yola çıktığı andan itibaren, yolda,  ring otobüslerinde, muayene ve tahlil sırasında ve hastane içinde nelerle karşılaşabileceğini merak edip şehir hastanesinde geçen bir güne mercek tuttuk.

Trafiksiz yolda Etimesgut’tan Bilkent kavşağına ulaşmak 20 dakikalık bir zaman alıyor.

Bilkent Kavşağından Şehir Hastanesine gitmek için ring otobüslerine binmek gerekiyor. Otobüsler yaklaşık 15 dakikalık periyotlarla hareket ediyor. Şehir içinden gelen halk otobüsleri ve dolmuşlar, üst yoldan ilerledikleri için durakta ring otobüsleri dışında başka bir taşıta binme şansı olmuyor. Özellikle yağışlı ve soğuk günlerde bekleme süresi hasta ve hasta yakınlarına sorun yaşatacak gibi duruyor.

Otobüs içinde hangi bölümün hangi binada olduğunu gösterir afişler yer alıyor. Toplu taşıma araçları, Kalp Damar, İdari Bina, Çocuk Hastanesi, Kadın Doğum, Onkoloji , Nöroloji ve Ortopedi, Genel Hastane binalarının önünde yolcu indirip bindiriyor. Ulaşımı zaten güç olan hastanede, hastane içinde de yoğun bir trafik var.  

Yönlendirme tabela ve işaretleri bulunmayan otoparkta araç sahipleri hem araçlarını bulmada, hem de otopark içinden hastaneye ulaşmada sorun yaşıyorlar. Özel aracı ile hastaneye gelen kişiler binalar arasındaki mesafeyi de göz önüne alarak araçlarını otoparka değil yol kenarına park etmeyi tercih ettikleri için yolun iki yanı park halindeki araçlarla dolu. Hastane içinde de sürekli araç sahiplerine uyarı anonsları geçiliyor.

Binaların içinde yön bulma konusunda ciddi sorunlar yaşanıyor. Hastanenin içinde yönlendirme personelinin ilk aylara oranla azaldığı dikkat çekiyor. Hastalar gidecekleri yeri  hasta kayıt bankolarındaki personele soruyorlar.

Bina içinde mekanın işlevsel kullanılmadığı görülüyor.  Otopark kapısına açılan koridor bekleme salonuna dönüştürülmüş. Dermatoloji polikliniğinin hasta kayıt bankosu, poliklinik odalarının oldukça uzağında. Hastaların önce otopark çıkışındaki bu bekleme salonundan geçip kayıt bankosunu bulması ardından geri polikliniğe dönmesi gerekiyor. Mekanın büyüklüğü ve bekleme salonlarının fazla olmasından ötürü kalabalık fark edilmiyor. MHRS üzerinden saat 11.30’a alınan poliklinik randevusuna 20-25 dakikalık bir gecikme ile girilebiliyor. Saat 10’a kadar verilen kanların sonuçları aynı gün saat 15.00’de çıkıyor. Personel saat 10’dan sonra kan veren hastalara sonuçları için ertesi gün gelmelerini söylüyorlar.

Hastane içinde çeşitli mağazalar hizmet veriyor. Zincir market ve kahveci markası da var.  Her binanın altında en az iki adet kafetarya bulunuyor. Ancak bu yerler alt gelir grubuna hitap etmiyor. Öğlen saatleri oldukça kalabalık olan bu yerlerden yararlanmak istemeyenler içinse başka bir seçenek bulunmuyor. Dışarıda beklemek isteyenler içinse gölgelik alan ve bank bulunmadığı için hasta ve hasta yakınları çimlerde oturuyorlar.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Arşivler