Yıllık izin gaspı yargıya taşındı

Tarih : 09 Eylül 2019

Ankara Tabip Odası, kongre, seminer gibi toplantılara katılmak isteyen hekimlerin yıllık izinlerinin gasp edilmesini yargıya taşıdı

Hekim Postası

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’nün yurt dışı veya yurt içindeki kongre, konferans, sempozyum gibi toplantılara katılmak isteyen hekimlere önce yıllık izin kullandırılması, hekimin yıllık izin hakkı kalmamış ise mazeret izninden yararlanabilmesi koşulu üzerine ATO, hukuka aykırı uygulamanın sonlandırılması için gerekli girişimlerde bulundu.

Ancak  İl Sağlık Müdürlüğü’nün yıllık izin gaspına sebep olan uygulamanın kaldırılması talebine ret yanıtı vermesi üzerine ATO, konuyu yargıya taşıyarak  yürütmenin durdurulması talepli bir iptal davası açtı. 

Ankara 17. İdare Mahkemesinde görülen davada yıllık izin süresinden keyfi nedenlerle eksiltme yapılmasının hukuki gereklerle bağdaşmadığı ifade edilerek tıp hekimlerinin gerek yurt içinde gerekse yurt dışında düzenlenen söz konusu etkinliklere katılımının mesleki zorunluluk ve her durumda kamusal bir fayda teşkil ettiği belirtildi. 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Arşivler