Tıp fakültelerinde mezuniyet sevinci

Tarih : 08 Temmuz 2019

Ankara Tabip Odası her yıl olduğu gibi bu yıl da Ankara’da mezuniyet sevinci yaşayan genç hekimlerin sevincine ortak oldu.

Ankara Tabip Odası, mezuniyet törenleri gerçekleştirilen Gazi, Ufuk, Başkent ve Ankara Üniversitesi’nde genç hekimlerin yanında yer aldı.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin, 19 Haziran Çarşamba ve Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin 25 Haziran Salı günü düzenlenen mezuniyet törenlerine Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu adına Başkan Dr. Vedat Bulut katıldı.

Dr. Bulut mezuniyet törenlerinde yaptığı konuşmaya hem genç hekimleri, hem onların başarısına ortak olan ailelerini hem de genç hekimleri yetiştiren meslektaşlarını kutlayarak başladı. Kendi kuşaklarından farklı olarak genç hekimleri teknoloji ve bilgideki artıştan kaynaklı bir risk beklediğini kaydeden Dr. Bulut, bu riskten dolayı birkaç yıl içinde öğrendiklerinin bir kısmının geçersiz kalacağı ve yeni bilgi ve donanımlar edinmek durumunda kalacaklarını aktardı.

“Tıp eğitimi yaşam boyu süren bir eğitimdir”

Dr. Bulut sözlerini “Tıp eğitimi yaşam boyu süren bir eğitimdir. Hekimlik yaptığınız sürece eğitiminiz devam edecektir. Bizim kuşağımızı daktiloya aşina bir kuşak eğitti, sizlerse bilgisayar çağının öğretim üyeleri eliyle eğitildiniz. Geleceğin tıbbı, biyoinformatik, nanoteknoloji ve biyoteknolojinin baskın olduğu bir dönemdir. Bu alanları okuyup öğreniniz. Kendinizi bu alanlarda geliştiriniz. Çağı yakalamanız ve iyi hekimlik yapmanız dijital çağın teknolojisini iyi kullanmanızla olanaklı hale gelecek çünkü.” diye sürdürdü.

Dr. Bulut genç hekimlere, halk sağlığını korumak, daha iyi bir kent, daha iyi bir çevre, daha iyi ve insanca bir yönetim için mücadele etmek gibi sosyal sorumlulukları bulunduğunu hatırlattı. Dr. Bulut, yeni mezun hekimlerin meslek örgütüne üye olması ve meslek örgütünü desteklemesi temennisi ile konuşmasını sonlandırdı.

Genç hekimlere: “Çalacak bir kapınız olduğunu bilmelisiniz”

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet töreni de 27 Haziran Perşembe günü üniversitenin Balgat Kampüsünde gerçekleştirildi.

Törene Ankara Tabip Odası adına Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Gül Bakır ve Dr. Gülgün Kıran katıldı.

Dr. Gül Bakır öğrenci, veli ve öğretim üyelerini  selamlayarak başladığı konuşmasında yeni mezun hekimlere; herkese eşit, ulaşılabilir, nitelikli ve ücretsiz sağlık hizmeti sunmak için mücadele etmelerini tavsiye etti. Meslek odalarının iyi hekimlik mücadelesinde her zaman yanlarında olduğunu belirten Dr. Bakır “Çalacak bir kapınız olduğunu bilmelisiniz” dedi.

Dr. Bakır, mezun olup hiçbir gerekçe sunulmadan atanamayan ve güvenlik soruşturması sonucunu aylardır bekleyen, yüzlerce genç hekimin gerekli düzenlemeler yapılarak görevlerine dönmelerinin en büyük dilekleri olduğunu kaydetti.

Son yıllarda giderek artan sağlıkta şiddet olaylarına dikkat çeken Dr. Bakır “Meslek odaları olarak şiddeti doğuran temel faktörlerin ortadan kaldırılabilmesi için uğraşlarımıza yılmadan devam edeceğiz. Sizlere öncelikle şiddetten uzak bir meslek hayatı dileriz” diye konuştu.

28 Haziran Cuma günü düzenlenen Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet törenine Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Karakoç katıldı. Dr. Karakoç, mezun olan meslektaşlarına iyi hekimlik değerlerinin izinden gitmeleri tavsiyesinde bulundu ve başarılarının devamını diledi.

Düzenlenen törenlerde Türkçe ve İngilizce Tıp Programlarından dereceyle mezun olan öğrencilere Ankara Tabip Odası tarafından mezuniyet ödülü verildi.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Arşivler