“Dr. Kamil Furtun’u saygıyla anıyor, sağlıkta şiddete artık yeter diyoruz!”

Tarih : 08 Temmuz 2019

Sağlıkta şiddet sonucu görevi başında katledilen Dr. Kamil Furtun, ölümünün dördüncü yılında anıldı.

Çalıştığı ve daha sonra adının verildiği Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi  Hastanesinde düzenlenen anma programı bugüne kadar görevi başında hayatını kaybeden sağlık çalışanları anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Dr. Kamil Furtun’un özgeçmişinin okunmasıyla süren programda konuşan Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, Kamil Furtun’un katledilişinin üzerinden geçen 4 yıllık süreçte, katilin hastanede pek çok olaya karışmasına rağmen nasıl çalışabildiği, kimlerin ona referans olduğu, hastane idaresi tarafından nasıl korunup kollandığına dair soruların artık yanıtlanmasını beklediklerini söyledi. Dr. Erkan bu soruların yanıtlanması ve sorumlular hakkında gereğinin yapılması ile vicdanlardaki ateşin bir nebze azalacağını, adaletin tecelli edeceğini aksi takdirde bu sorumluluğun, gereğini yapmayanların üzerinde sonsuza dek kapkara bir leke olarak kalacağını sözlerine ekledi.

 

Dr. Kamil Furtun’un ölüm yıldönümünde Ankara Tabip Odası tarafından da bir açıklama yapıldı. Açıklamada, TTB’nin hazırladığı yasa taslağı yok sayılarak Bakanlığın öne sürdüğü palyatif uygulamaların çözüme götürmemesi sonucu sağlık çalışanları için hayati tehlikenin devam ettiği kaydedildi.

Fiziksel ve psikolojik şiddetin, tüm hekimlerde onur kırıcı, meslekten uzaklaştırıcı etki yaratarak tükenmişlik ve hekim intiharlarına varan sonuçlara yol açtığını belirten ATO, şiddetin, uzmanlık alanı seçiminden riskli hastalara yaklaşıma dek pek çok konuda aslında doğrudan toplumu da ilgilendiren bir hâl aldığını kaydetti.

 

ATO, Sağlıkta Dönüşüm Projesi’nden ve sağlığı piyasalaştıran anlayıştan vazgeçilmedikçe her dakika bir sağlık çalışanının şiddete uğramaya devam edeceğini bildirdi. Açıklamada, sağlıkta şiddetin ancak şiddete neden olan ortamın ve uygulanan yanlış sağlık politikalarının ortadan kaldırılmasıyla önlenebileceği belirtildi.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Arşivler