14 Mart’ın 100. Yılı

Tarih : 06 Mayıs 2019

Tıbbiyelilerin işgalci emperyalist güçlere karşı tutum alışının 100. yılında 14 Mart Tıp Bayramı, Ankara Tabip Odası tarafından sağlık alanında katlanarak büyüyen sorunlara dikkat çeken, taleplerinin gerçekçi çözümlere ulaşması için sağlık emekçilerinin sesini duyuran, barış, demokrasi ve özgürlük yolundaki kararlılıklarını ifade eden etkinliklerle kutladı.

14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında ilk olarak Ankara Tabip Odası Asistan ve Genç Uzman Hekim Komisyonu tarafından 9 Mart 2019 günü “Hekimliğin ve Tıbbın İtibarsızlaştırılması” başlıklı bir panel düzenlendi. Moderatörlüğünü Dr. Benan Koyuncu’nun yaptığı panele konuşmacı olarak Avukat-Doktor İddamin Karahancı, Dr. Nilay Etiler, Gazeteci-Yazar Doğan Tılıç, Dr. Ersin Yarış katıldı. Panelde malpraktis, alternatif tıbba yönelim, sağlık haberciliği ve bilimsel kongrelerin kamu tarafından karşılanmamasının sonuçları konularında sunumlar yapıldı.  

10 Mart 2019 günü, bu yıl 26.’sı gerçekleştirilen Geleneksel Briç Turnuvası briçsever sağlık çalışanlarını bir araya getirdi.

11 Mart Pazartesi günü “Sağlıklı Kent Paneli” düzenlendi. Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilen panelin açış konuşmasını Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut yaptı. Moderatör Prof. Dr. Çağatay Güler’in giriş konuşmasından sonra Prof. Dr. H. Tarık Şengül Ankara’nın 4 katmanlı mimari gelişimini, Tezcan Karakuş Candan da son dönemde şehrin mimari olarak büyük kayıplarını ve yapılacakları anlattı. Son olarak Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz Ankara Sağlık Raporunun verilerini dinleyicilerle paylaştı.

12 Mart 2019 Salı günü Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Bağlıca Kampüsü’nde Beşiktaş’ta 10 Aralık 2016 günü gerçekleştirilen terör saldırısında hayatını kaybeden tıp öğrencisi Berkay Akbaş anısına Başkent Üniversitesi ile birlikte  “Hayaller Yarım Kalmasın” etkinliği düzenlendi. TTB Tıp Öğrencileri Kolu’nun katkılarıyla gerçekleştirilen etkinlik Berkay Akbaş anısına fidan dikimi ile başladı. Ardından yerleşkeye geçilerek fakültenin duvarına yapılan Berkay Akbaş’ın resmi ziyaret edildi. Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Vedat Bulut’un burada yaptığı konuşma sonrasında katılımcılar anı defterine duygularını yazdılar. Etkinliğin sonunda Berkay Akbaş’ın arkadaşlarının “Berkay’ı anlattığı video gösterimi izlendi.  

13 Mart Çarşamba günü Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Kültür Merkezi’nde  “Anadolu’nun Kayıp Şarkıları” film gösterimi yapıldı. Gösterim sonunda gerçekleştirilen söyleşide yönetmen Nezih Ünen filmin hikayesini sağlık çalışanlarıyla paylaştı.

Ankara’da her yıl düzenli olarak sürdürülen 14 Mart Tıp Bayramı resmi töreni Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

1919’dan 2019’a 14 Mart’ın 100. Yıldönümünde rektörler, dekanlar, öğretim üyeleri, hekimler, öğrenciler ve Ankara Tabip Odası yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla Anıtkabir ziyareti gerçekleştirildi.

Ufuk Üniversitesinde yapılan törende sırasıyla Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem V öğrencisi İrem Sünger, Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Ekin Kaya Şimşek, Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Vedat Bulut, Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikri İçli, Ufuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tevfik Tezcaner tarafından sağlık ortamını, tıp eğitiminin son durumu ile sorunlarını ve sağlık çalışanlarının taleplerini kapsayan konuşmalar yapıldı. Konuşmaların ardından Ufuk Üniversitesi’ndeki 14 Mart Programına konuk olarak katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı “Tıp Tarihi ve Türkiye” başlıklı bir konferans verdi.

Öğleden sonra ise ATO, SES Ankara Şubesi ve Ankara Diş Hekimleri Odası tarafından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi bahçesinde basın açıklaması yapıldı. “Taleplerimizde ısrarcı, Mücadelemizde kararlıyız” pankartı açan hekim ve sağlık çalışanları 14 Mart’ta Türkiye’nin sağlık ortamı ve sağlıkçıların taleplerine ilişkin açıklamada bulundu.

15 Mart Cuma günü meslekte 40.,50.,60. yılını dolduran hekimlere plaketleri Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Abdulkadir Noyan salonunda yapılan törenle takdim edildi.

16 Mart Cumartesi günü Emekli Hekim Komisyonu’nun katkılarıyla gerçekleştirilen “Fidanlarla Çınarlar Buluşması”nda Prof. Dr. Zafer Öner “Ne suya, ne sabuna” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi. Etkinlik, katılımcıların Sakarya Meydan Muharebeleri sırasında yaralı Türk askerlerinin Sovyet doktorları tarafından tedavi edildiği hastane binası olan Nazım Hikmet ve Puşkin Kültür Merkezi’ne düzenlenen ziyaretle son buldu.

16 Mart akşamı ise Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda AltKat Sanat Tiyatrosu, Franz Kafka’nın ölümsüz eseri  “Dönüşüm” ü sağlık çalışanları için sahneledi.

17 Mart 2019’da “1919’dan 2019’a” 14 Mart Tıp Bayramı’nın 100. yılında Türk Tabipleri Birliği’nin çağrısı ile Türkiye’nin dört bir yanından tabip odaları ve sağlık emek meslek örgütlerinin katılımıyla “Büyük Hekim Yürüyüşü”düzenlendi. İstanbul Haydarpaşa Numune Hastanesi bahçesinde bir araya gelen binlerce hekim “Ülkemize, Mesleğimize, Geleceğimize Sahip Çıkıyoruz” diyerek Kadıköy İskele Meydanı’na yürüdü.

18 Mart Pazartesi akşamı, hafta boyunca devam eden etkinlikler “Şiir Akşamı” ile son buldu. Bu yıl 100. doğum yılı olan hekim şair Ceyhun Atuf Kansu’nun yanı sıra Behçet Aysan’ın anıldığı bol şiirli gecede geçen yıl kaybettiğimiz, SES Başkanlığı da yapmış olan ATO üyesi Dr. Köksal Aydın da çok sevdiği türküler ile anıldı.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Arşivler