Sağlık Torba Yasası için AYM’ye başvuru

Tarih : 25 Şubat 2019

Ana muhalefet partisi CHP, 15 Kasım 2018 tarihinde kabul edilen 7151 sayılı Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un Anayasa’ya aykırılık içeren çeşitli maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.

“Sağlık Torba Yasası” olarak anılan yasanın TBMM’deki görüşmeleri sırasında aktif çalışma yürüten ve başta hekimlerin çalışma hakkını gasp eden 5. madde olmak üzere, Anayasa’ya ve yasalara aykırı olan düzenlemelerin yasalaşmasına karşı çıkan Türk Tabipleri Birliği (TTB), AYM’ye başvuru sürecinde de katkı sundu. Yasanın Anayasa’ya aykırı olan maddelerine ilişkin kapsamlı bir çalışma yapan TTB, iptali istenmesi gereken maddelere ilişkin ayrıntılı çalışmasını ana muhalefet partisine iletti.

Söz konusu yasaya ilişkin hazırlıklarını tamamlayan CHP, TTB’nin iptalini istediği maddelerin büyük bölümünü içeren bir başvuruyu 7 Şubat 2019 tarihinde AYM’ye yaptı. Ana muhalefet partisinin başvurusunda  kanunun atanamadığı veya ihraç edildiği için çalışma koşulları zaten darlaşan hekimleri açlığa mahkum edecek olan 5. maddesi ile 11,17,18,19,26 ve 34., maddelerinin Anayasaya aykırılığı gerekçesiyle iptal edilmesi istendi.

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler