Meslek odaları uyardı: Ankara’nın havası sağlığı tehdit ediyor

Tarih : 25 Şubat 2019

Ankara Tabip Odası ve Kimya Mühendisleri Odası Ankara’daki hava kirliliğine ilişkin ortak bir basın açıklaması yaparak Ankara’nın havasının insan sağlığını tehdit ettiğini duyurdu. 12 Ocak Cumartesi günü yapılan açıklamaya, Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut, Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Erkin Etike ve Ankara Barosu Kent ve Çevre Kurulu Başkan Yardımcısı Av. Onur Boyacı katıldı.

Açıklamada meslek örgütü temsilcileri Ankara’da 2018 yılı içinde hava kirliliği sınır değerlerin 254 kez aşıldığını açıkladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ölçüm istasyonlarından alınan verileri kamuoyuyla paylaşan meslek örgütü temsilcileri 2018 yılında hava kirliliği sınır değerlerinin Bahçeli’de 10, Ulus’ta 21, Demetevlerde 13, Dikmen’de 32, Kayaş’ta 42,  Keçiören’de 42, Sıhhiye’de 56, Sincan’da 38 gün aşıldığını duyurdu. Açıklamada Ağustos ayı hariç bütün aylarda çeşitli oranlarda hava kirliliği yaşandığı, en fazla kirliliğin Mart ayında saptandığı belirtildi.

Taşıt trafiği, konutlarda artan kömür kullanımı, betonlaşma, asfaltlaşma ve ağaçsızlaştırmanın hava kirliliğinin artmasına neden olduğunu vurgulayan örgüt temsilcileri ‘kirlilik görmezden gelinmemeli’ diyerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığını, Ankara Valiliğini ve Ankara Büyükşehir Belediyesini, mevzuatla tanımlanan görevlerini yapmaya davet etti.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler