“Adaletsizlik Sağlığa Zararlıdır” açık oturumu düzenlendi

Tarih : 25 Şubat 2019

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın (um:ag)  Uğur Mumcu’nun katledildiği 24 Ocak ile Muammer Aksoy’un katledildiği 31 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirdiği Adalet ve Demokrasi Haftası’nın 26. Yıl anma etkinliklerinde Ankara Tabip Odası tarafından “Adaletsizlik Sağlığa Zararlıdır” başlıklı bir açık oturum düzenlendi.

Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’nde 26 Ocak Cumartesi günü  gerçekleştirilen etkinliğin moderatörlüğünü Dr. Atila Ilıman  yaptı.  Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut ve Ankara Tabip Odası Hukuk Bürosu’ndan Av. Ender Büyükçulha’nın konuşmacı olarak katıldığı oturum Dr. Vedat Bulut’un Uğur Mumcu’yu anmasıyla başladı. Adalet kavramının yargısal kararların ötesinde, yönetimsel adalet ve yargısal adaleti içeren daha geniş bir olgu olduğunu belirten Dr. Bulut “Etik sorumluluklar kapitalist dünyanın muktedirleri için önemsizleşmiştir. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 37 adet KHK yayımlandı. Bu KHK’lardaki maddelere itirazları olanları vatan hainliği, terörist yaftalamalarıyla karalama yolunu seçtiler. Adalet kavramının bu KHK’lar içerisinde ne kadar var olduğu gerçeğine kulaklar tıkandı” diye konuştu.

KHK’larla Sağlık Bakanlığı’ndan 1927, Tıp fakültelerinden 1417 ve Adli Tıp Kurumu’ndan 39 olmak üzere toplam 3383 tabibin görevinden atıldığını söyleyen Dr. Bulut “657 ve 2547 sayılı yasalara göre asla gerçekleştiremeyecekleri uygulamaları öznel değerlendirmelerle hukuksuz, haksız ve vicdansız bir şekilde 28 adet imza ile gerçekleştirmişlerdir. Buradan tekrar sesleniyoruz. Tıp doktorlarından, sağlık çalışanlarından terörist çıkmaz” dedi.

20 Mart 2019 tarihinde TTB yargılamasının ikinci celsesinin gerçekleşeceğini dile getiren Dr. Bulut “TTB yasalara dayanan ve 6023 sayılı yasadan kaynak alan “Savaş Halk Sağlığına Zararlıdır’’ basın açıklaması nedeniyle yargılanmaktadır. Savaşların, çatışmaların Afganistan’ı, Pakistan’ı, Irak’ı, Libya’yı, Suriye’yi ne hale getirdiğini görmeyecek miyiz? Görüp de susacak mıyız? Türk Tabipleri Birliği’nin adıyla ve şanıyla uğraşanların, önce kendi adlarındaki adaleti gözden geçirmeleri gerekir” sözlerini kaydetti.

Av.Ender Büyükçulha ise sağlık alanında görülen hukuksuz uygulamalara karşı Türk Tabipleri Birliği ve Ankara Tabip Odası’nın verdiği hukuksal mücadelenin kronolojisini aktardı.

Soru-cevap ve katkılar bölümünde söz alan katılımcılar adaletin olmadığı yerde sağlıklı bir toplum olmasının beklenemeyeceğinin altını çizdi. Sağlık; bedenen, ruhen, sosyal ve siyasal iyilik halidir. Bunların sağlanması ise sosyal devletin görevidir. Bugün sağlıksız bir toplum varsa bunun ana sorumlusu yönetenlerdir. Ve sonuçta ‘Adaletsizlik Sağlığa Zararlıdır’ ortak fikriyle açık oturum sona erdi.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler