14 Mart 100 yaşında

Tarih : 25 Şubat 2019

Tıp alanında çalışanlar için hem kutlama hem çalışma alanındaki sorunlara dikkat çekme, hem de meslekteki önemli olay ve kişileri anma etkinliği olan 14 Mart Tıp Bayramı 100 yaşında.

Türkiye’de  “Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire” adlı tıp okulunun açılış tarihi olan 14 Mart 1827, modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul ediliyor. Sonrasında İstanbul’un işgali ile birlikte  14 Mart 1919’da  tıp öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliğinde öğrencilerin işgali protesto etmesi ile tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak tarihe geçti.

Yüzüncü yılında 14 Mart Tıp Bayramı resmi kutlama programı, Anıtkabir ziyaretinin ardından, Ufuk Üniversitesindeki tören ve saat 16.00’da Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi heykel önünde yapılacak basın açıklaması ile sürecek. 17 Mart’ta da 100. yılı dolayısıyla İstanbul’da “100. Yıl Yürüyüşü” yapılacak.

Ankara Tabip Odası’nın düzenlediği etkinlikler kapsamında, 12 Mart günü, İstanbul’da gerçekleşen terör saldırısında hayatını kaybeden tıp öğrencisi Berkay Akbaş anısına video gösterimi yapılacak.

13 Mart günü saat 18.00’de yapılacak olan TTB STED Fotoğraf Yarışması Ödül Töreninin ardından yönetmen Nezih Ünen’in katılımıyla, Anadolu’nun Kayıp Şarkıları isimli film gösterimi ve sonrasında söyleşi gerçekleştirilecek.

Eski mezunlar bir arada

Ankara Tabip Odası’nın gelenekselleşen 14 Mart etkinliklerinden, 40.,50.,60. Yıl Plaket Töreni bu yıl 15 Mart Cuma günü yapılacak. 1959, 1969, 1979 yılı mezunlarının plaketlerini alacakları tören Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası, Ord. Prof. Dr. Abdülkadır Noyan Konferans Salonu’nda saat 17.00’de gerçekleştirilecek.

Sahnede “Dönüşüm”

AltKat Sanat Tiyatrosu, 14 Mart Tıp Haftası etkinlikleri kapsamında “Dönüşüm” adlı tiyatro oyununu hekim ve sağlık çalışanları için sahneleyecek. Franz Kafka’nın ölümsüz eserinden uyarlanan oyunu Müge Saut yönetiyor. Başlıca rollerini Nevzat Süs, Aydan Cömert, Sena Yapar, Mehmet Selin Sağdıç, Selver Çavuş ve Müge Saut’un paylaştığı oyunun ışık tasarımı Alev Topal’a ait.

Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda 16 Mart Cumartesi günü saat 19.00’da başlayacak oyunun biletleri Ankara Tabip Odası’ndan temin edilebilir.

 

İki ayrı panel

Etkinlikler kapsamında Ankara Tabip Odası’nda “Hekimliğin / Tıbbın İtibarsızlaşması” konulu bir panel gerçekleştirilecek. 9 Mart 2019 günü saat 13.00’de yapılacak panelin konusu, günden güne hekimlik mesleğinin toplum içindeki konumunu yitirmesi sonucu hekimlerin mesleklerini icra ederken mutsuz hissetmeleri ve hekimliği artık “iş” olarak görmeye başlamaları üzerine seçildi. Panelde Av. Dr. İddamin Karahancı, “Malpraktis Davaları”, Dr. Nilay Etiler, “Alternatif Tıp ve Tıp Dışı Yeni Arayışlar”, Gazeteci Doğan Kılıç “Medya ve Tıp”, Dr. Ersin Yarış da “İlaç Şirketlerinin Tıp Üzerindeki Etkisi” konularında dinleyenleri aydınlatacaklar.

11 Mart’ta Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde de yerel seçimler öncesinde “Sağlıklı Kent” başlıklı başka bir panel düzenlenecek. Saat 18.30’da başlayacak panelin moderatörlüğünü Dr. Çağatay Güler üstlenecek.

Aralarında TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Şehir Plancısı Tarık Şengül, Ankara Tabip Odası adına Dr. Cavit Işık Yavuz’un bulunduğu konuşmacılar kent yaşamı içinde sağlık hakkının sürdürülebilmesi ve sağlıklı kent kavramının nasıl olması gerektiğini tartışacaklar.

 

 

 

 

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler