“Sağlığımızla ve sağlık yapılarımızla uğraşmayın”

Tarih : 24 Aralık 2018

Mimarlar Odası Ankara Şubesi sağlık yapıları ve  tehdit  altında olan Numune Hastaneleri ile ilgili açıklama yaparak “Sağlığımızla ve sağlık yapılarımızla uğraşmayın” dedi. Açıklamada Ankara Numune Hastanesinin kapatılmasının kabul edilmeyeceği söylendi.

Hekim Postası

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, büyük bir kısmı yıkılan Sivas Numune Hastanesi ve  22 Aralık’ta kapatılması gündeme gelen Ankara Numune Hastanesi ile ilgili  açıklama yaparak “Sağlığımızla ve sağlık yapılarımızla uğraşmayın”  dedi.

Verilen mücadelenin karşılıksız kalmadığı ve büyük kısmı yıkılan Sivas Numune Hastanesindeki tarih katliamına izin verilmediğini hatırlatan Candan, Ankara Numune Hastanesi ile ilgili tehdidin ise sürdüğünü söyledi.

Candan Numune Hastaneleri ile ilgili şu bilgileri verdi: “Cumhuriyet’in sağlıklı toplum yaratma ideolojisinin yansıması olarak 1924’te Ankara, Diyarbakır, Erzurum, Sivas Numune Hastaneleri; 1936’da Haydarpaşa Numune Hastanesi, daha sonra da Trabzon ve Adana Numune Hastaneleri açılmıştır. Şimdi sağlığın bir ticari faaliyet, hastaların da müşteri olduğu sağlıksız  politikalarla, hastaneler kapatılıyor, yıkılıyor, satılıyor. Şehir hastaneleri gibi sağlıksız, cebimizdeki son kuruşa kadar göz dikmiş, yer seçimi yanlış, ekonomik krizin ana kaynaklarından birisi olan, projeleri sorunlu, şehir dışlarında inşa edilen bu sağlıksız yapılaşma ile toplumu hasta edecekler. Ankara Numune Hastanesi 1880’li yıllarda gariplerin hastanesi olarak yapıldı ve 1924 yılında Cumhuriyetin sağlık politikaları kapsamında Sivas Numune Hastanesi ile birlikte yeniden yapılandırıldı. Ankara Numune Hastanesi şehir hastanesine kurban ediliyor ve kapatıyor. Yürüyerek bile ulaşacağımız insan ölçeğinde hastaneler   dönemi bitiyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Hayatımızın her noktasında mutlaka yollarımızın kesiştiği Ankara Numune Hastanesinin kapatılmasını kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Sivas Numune Hastanesinin yıkımını durdurduk. Ankara Numune Hastanesinin de kapatılmaması için Cumhuriyetin hastanelerine sahip çıkacağız. ” diye sürdürdü.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun Sivas Numune Hastanesinin tescilinin kaldırılması kararını Mimarlar Odası Ankara Şubesi yargıya taşımıştı. Sivas Numune Hastanesi yıkımına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı veren Sivas İdare Mahkemesi,  yapının tescilinin kaldırılmasına ilişkin dava konusu işlemi ve yıkım ihalesine çıkış kararını hukuka uyarlılık bulunmadığı gerekçesiyle kamu yararını da dikkate alarak iptal etti.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler