CİMER: 3.Havalimanı inşaatında 52 işçi yaşamını yitirdi

Tarih : 24 Aralık 2018

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker’in Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yapmış olduğu bilgi edinme başvurusuna verilen yanıtlara göre, İstanbul Havalimanı adı verilen üçüncü havalimanı inşaatında en az 52 işçi iş cinayetlerinin kurbanı oldu.

Ali Şeker tarafından CİMER üzerinden yapılan bilgi edinme başvurusuna, Arnavutköy Sosyal Güvenlik Merkezi tarafından verilen yanıta göre 2013-2018 yılları arasında Üçüncü Havalimanı inşaatında toplam 52 ölümlü iş kazası yaşandı.

Kasım ayı başında yapılan 2019 bütçe görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, İstanbul Yeni Havalimanı’nın yapımında 30 işçinin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı. Arnavutköy Sosyal Güvenlik Merkezi’nden Ali Şeker’in başvurusuna verilen yanıtta ise bu rakamın 52 olduğu açıklandı.

CİMER sorularına verilen yanıtı değerlendiren CHP’li Şeker, “Görülüyor ki, bugüne kadar en az 52 işçimiz Üçüncü Havalimanı inşaatında hayatını kaybetti. Yüzlerce işçimiz de yaralanarak sakat kaldı. İktidarı defalarca uyardık. ‘Burada köle düzeni var. İşçiler iş sağlığı ve iş güvenliğinden yoksun bir şekilde çalışmaya zorlanıyor’ dedik. Ancak emeği ve insanı hiçe sayan bu düzen, hem işçilerin hem de bizlerin tüm uyarılarımıza gözlerini kapatıp kulaklarını tıkamayı yayın yasaklarını tercih etti” dedi.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler