Aynur Dağdemir anısına “Şiddete Karşı Dayanışma”

Tarih : 24 Aralık 2018

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü “nedeniyle ATO Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Komisyonu tarafından düzenlenen etkinlikte Ankara Kadın Platformu, Ankara Barosu ve çeşitli STK’lardan kadın temsilciler bir araya geldi. 24 Kasım Cumartesi günü ATO’da düzenlenen  “Aynur Dağdemir’i anma ve şiddete karşı dayanışma” etkinliğine hukukçu ve siyasetçi Şenal Suruhan ve Devlet Tiyatrosu Sanatçısı İpek Çeken konuşmacı olarak katıldı.

ATO Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu üyesi Dr. Filiz Ak tarafından okunan basın bildirisi ile başlayan toplantı, TTB önceki dönem Merkez Konseyi üyesi olan Dr. Deniz Erdoğdu’nun Dr. Aynur Dağdemir’in katlediliş sürecini ve sonrasındaki toplumsal ve örgütsel tepkileri  anlatması ile devam etti.

Hukukçu ve siyasetçi Şenal Saruhan, Osmanlı’nın son dönemleri ve Cumhuriyet döneminin ilk yıllarından itibaren kadın örgütlenmesini anlatarak kendisinin de ÇHD başkanlığı yaptığı süreçteki kadın mücadelesinden deneyimlerini aktardı ve kadına şiddet davalarındaki hukuksuzluklardan örnekler verdi.

Devlet Tiyatrosu Sanatçısı İpek Çeken ise kadın olarak konservatuar eğitim sürecinde, sonrasında ise kadın sanatçı olarak toplum içinde karşılaştığı tepkileri, zorlukları yaşamından örneklerle aktardı.

Toplantı, tüm kadın örgütlerinin birlikte mücadele etme dileği ve şiddete karşı durabilmek için yerel örgütlenmelerle şiddet gören kadının yanında yer alma ve kadına yönelik şiddetin kaynağı politikalara karşı çıkma kararı ile sona erdi.

 

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler