Soruşturmalar Meclis’te

Tarih : 12 Kasım 2018

Güvenlik soruşturmaları nedeniyle atanamayan hekimlerin durumu verilen soru önergeleri ile Meclis’e taşındı. CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Ankara Milletvekili Murat Emir ve İstanbul Milletvekili Ali Şeker Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya güvenlik soruşturmalarına dair üç soru önergesi sundu.

Hekim Postası

Orhan Sarıbal tarafından sunulan soru önergesinde güvenlik soruşturmalarının hangi kriterlere göre yapıldığı, hiçbir adli sicili olmayan hekimlerin soruşturmalarının hangi kıstaslarla olumsuz sayıldığı, soruşturması olumsuz sonuçlanan hekimlere bunun gerekçesinin neden açıklanmadığı, hekimlerin uzun süre zahmet çekilip emek vererek sahip oldukları mesleklerini icra etmelerini engellemenin bir hak ihlali olup olmadığı soruldu.

Murat Emir ise 82. Devlet Hizmeti Yükümlülüğü atama kurasına kaç hekimin katıldığını, söz konusu atamada ataması yapılan ve yapılmayan hekim sayılarını, ataması yapılmayan hekimlerin atanmama gerekçelerini, yasada belirtilenin dışında hangi yollarla hukuki suç kaydı tespiti yapıldığını, güvenlik soruşturmalarında hangi kriterlerin baz alındığını, güvenlik soruşturmaları bilgilerinin mahkeme kararlarının üzerinde mi tutulduğunu ve ataması yapılmayan hekimlere bu durumun gerekçelerinin sunulup sunulmayacağını öğrenmek istedi.

Son olarak Ali Şeker tarafından verilen soru önergesinde ataması yapılmayan tıp fakültesi mezunu sayısı, Geçici Mecburi Hizmet Muafiyet belgesinin ataması yapılmayan hekimlere neden verilmediği, hem halk hem hekimler açısından ciddi mağduriyetler yaratan bu durumun çözümü için ne gibi çalışmalar yapıldığı soruları yer aldı.

Verilen soru önergeleri henüz cevaplanmadı.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler