Dr. Asuman Doğan: “İnandığım ve savunduğum değerlere bir saldırı ”

Tarih : 12 Kasım 2018

Halkın sağlığı için mücadele veren çağdaş ve demokratik kimliğiyle bilinen Dr. Asuman Doğan, muhalif kimliğiyle tanınan kişilere yönelik baskı ve sindirme amaçlı tehdidin son hedefi oldu.

Hekim Postası

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Eski Üyesi Dr. Asuman Doğan 26 Ekim günü sabah saatlerinde gözaltına alındı. Sağlık Bakanlığı’nda çalışanlara yönelik düzenlenen operasyonla gözaltına alınan Doğan hakkındaki mesnetsiz iddialar nedeniyle 4 gün gözaltında kaldı.

Doğan’ın gözaltına alınması ATO tarafından yapılan açıklamada “Dr. Asuman Doğan toplumsal sağlık muhalefet mücadelesi bilinen bir hekimdir. Ancak şimdi de Sağlık Bakanlığı bünyesinde bir operasyon neticesinde gözaltı uygulaması ve bir iftiraya maruz kalması garabettir.  İktidar gücünü ellerinde tutanların muhalifleri yıldırmak, gözdağı vermek ve toplumu sindirmeye çalışma girişimidir bu.” denilerek kınandı.

Hafta sonu ve Cumhuriyet Bayramı tatiline denk gelen süreç nedeniyle 4 gün gözaltında kalan Dr. Doğan, 30 Ekim Salı günü Ankara Adliyesinde görülen duruşmada serbest bırakıldı. Adliye önünde Dr. Asuman Doğan’ı CHP Milletvekilleri Murat Emir ve Servet Ünsal, Ankara Tabip Odası, sağlık meslek örgütleri ve sevenleri karşıladı.

“Haklarımın iade edilmesini bekliyorum”

Yaşadığı süreçle ilgili değerlendirme yapan Dr. Asuman Doğan  “Hiçbir gerekçe gösterilmeden 2016 Şubatında Komisyon kararıyla açığa alındım. Neden açığa alındığımı hukuki yoldan sorduğumda da yine gerekçe gösterilememişti. 2016 Nisan ayında KHK ile ihraç edildiğimde yine bir gerekçe yoktu. 25 yıl çalışarak emek verdiğim, çocuklarımdan, ailemden, dostlarımdan ve özel hayatımdan uzak kalarak fedakarlıklarla edindiğim doktorluk kariyerimi hiçe saydılar.

Şimdi de OHAL komisyonundan geri dönüş kararını beklerken 26 Ekim sabahı gözaltına alındım ve dört gün gözaltında tutuldum. Savcılık sorgusunda mesnetsiz ve benimle ilgisi olamayan suçlamayla gözaltına alındığımı ve haksız/hukuksuz yere yaklaşık iki yıldır işimden uzaklaştırıldığımı öğrendim. Bu süre boyunca yaşadığım sıkıntılar bununla da kalmadı,  akademik ortamdan, hakemlik yaptığım bilimsel dergi danışmanlıklarından, derneklerden uzaklaştırıldım, ayrıca sosyal statü kaybı, özel sektörde gördüğümüz muamele, yurt dışı çıkış yasağı sadece bana değil aileme ve yakın çevreme telafi edilemeyecek sıkıntılar yaşattı. Yaşadığım bu süreç bu güne kadar verdiğim emeklerime, kişilik haklarıma, inandığım ve savunduğum değerlere bir saldırı ve bir baskıdır. Bana ve benzer durumda olan çok sayıda hekime yapılan bu hukuksuz durumun bir an evvel son bulmasını ve haklarımın iade edilmesini bekliyorum.” diye konuştu.

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler