ATO, şarbon konusunda üçüncü inceleme raporunu açıkladı

Tarih : 12 Kasım 2018

 

Kurban Bayramı öncesinde Ahiboz ve Gülalan Köylerindeki büyükbaş hayvanlarda görülen şarbon hastalığı ve sonrasındaki karantina sürecini yakından takip eden Ankara Tabip Odası, süreçle ilgili üçüncü inceleme raporunu açıkladı.

Hekim Postası

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Arif Müezzinoğlu, Dr. Ercan Yavuz ve Dr. Muharrem Baytemür’den oluşan heyet, 2 Ekim tarihinde karantina altındaki bölgeye üçüncü ziyareti gerçekleştirdi. Akşam saatlerine denk gelen bu ziyarette daha fazla sayıda çalışan ile görüşme şansı bulundu. İkinci ziyarette tespit edilen karantina koşullarının hafifletilmesi durumunun devam ettiği gözlemlendi. Hayvanların halen tesiste oldukları tespit edildi. Bu arada tesisin el değiştirdiği öğrenilirken, tesisin kalıcı hale getirilmesi için çevresine duvar örülmeye başlandığı görüldü.

Bölgede yapılan görüşmelerde hayvan ölümlerinin eskisi kadar sık olmadığı, bir süredir ölen hayvanlarda şarbona rastlanmadığı, ölen hayvanları gömmeden önce İlçe Tarım Müdürlüğü’ne bildirildiği ve gelen yetkililerin numune aldıkları öğrenildi. Heyete etlerin birkaç gün sonra Et Süt Kurumu’na teslim edileceği belirtildi. Görüşmeler sonrası heyet tesisten ayrıldı.

 

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler