Yaz aylarında 524 işçi hayatını kaybetti

Tarih : 01 Ekim 2018

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin hazırladığı raporlara göre Haziran ayında 149, Temmuz ayında 195, Ağustos ayında 180 işçi olmak üzere 524 işçi yaz aylarında iş cinayetleri nedeniyle yaşamını kaybetti.

Haziran ayında hayatını kaybeden 149 emekçinin 119’u ücretli, 30’u kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluşuyor. Ölen işçiler arasında 9 kadın, 6 çocuk, 6 göçmen işçi bulunuyor.  Haziran ayında yaşanan ölümler en çok tarım, inşaat, taşımacılık, ticaret, belediye, metal ve enerji işkollarında gerçekleşti.

Haziran’da Türkiye’nin 50 şehrinde iş cinayeti gerçekleşirken en çok iş cinayeti İstanbul, Adıyaman, Bursa, Manisa, Kocaeli, Sakarya, Hakkari, İzmir, Konya, Kütahya, Osmaniye ve Şanlıurfa’da yaşandı.

Temmuz ayında yaşanan iş cinayetlerinde  hayatını kaybeden 195 emekçinin 156’sı ücretli, 39’u kendi nam ve hesabına çalışanlardan  oluşurken bu işçiler arasında 8 kadın, 7 çocuk, 16 göçmen işçi bulunuyor.  Temmuz ayında ölümler en çok inşaat, tarım, taşımacılık, metal, enerji ve gıda işkollarında yaşandı. Türkiye’nin 55 şehrinde ve yurtdışında üç ülkede iş cinayeti yaşanan Temmuz ayında en fazla ölümün yaşandığı iller arasında İstanbul, Antalya, Kocaeli, Adana, Ankara, Denizli, Aydın, Düzce, Mersin, Samsun, Şanlıurfa ve Tekirdağ yer aldı.

133’ü ücretli, 47’si kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluşan 180 emekçinin hayatını kaybettiği Ağustos ayında ölen işçiler arasında 15 kadın, 11 çocuk, 14 göçmen işçi vardı. Ağustos ayında sektörlere göre en fazla iş cinayeti tarım, inşaat, taşımacılık, ticaret/büro, belediye/genel işler, madencilik, enerji ve metal işkollarında gerçekleşti.

Ağustos’ta Türkiye’nin 56 şehrinde ve yurtdışında iki ülkede iş cinayeti gerçekleşti.  En çok iş cinayeti İstanbul, Bursa, Antalya, Gaziantep, Manisa, Muğla, Kocaeli, Konya ve Sakarya’da yaşandı.

Her üç ayda da ölüm nedenleri arasında trafik/servis kazası, yüksekten düşme ve ezilme/göçük ilk sırada geldi.

Yaz aylarında yaşanan iş cinayetleriyle birlikte 2018 yılının ilk sekiz ayında 1290 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler