2017’de her 5 saniyede bir çocuk hayatını kaybetti

Tarih : 01 Ekim 2018

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Dünya Bankası, 2017 yılında dünya genelinde her beş saniyede bir çocuğun tedavi edilebilir hastalıklar ve diğer komplikasyonlardan dolayı yaşamını yitirdiği açıkladı.

UNICEF ve Dünya Bankası’nın açıkladığı rapora göre, geçen yıl dünyada 15 yaşın altındaki 6,3 milyon çocuk, bir başka ifadeyle de her beş saniyede bir çocuk önlenebilir hastalıklardan dolayı hayatını kaybetti.

Önlenebilir çocuk ölümlerine neden olan hastalıklar arasında zatürre, sıtma ve ishal ön sıralarda yer alıyor.

Ancak bazı çocukların doğduğu çevre, içinde bulundukları toplumdaki çatışma ve şiddet olayları da onların ölmesine sebep olan faktörlerden.

Rapora göre 2017’de ölen çocukların 5,4 milyonunu beş yaşın altındaki çocuklar oluşturuyor. Özellikle Sahra Çölü’nün altındaki Afrika ülkelerinde ve Güney Asya’da yeni doğan bebeklerin yaşama ihtimalleri diğer zengin ülkelerdekilere nazaran 9 kat az.

1990’da 5 yaş ve altında yaklaşık 13 milyon çocuk öldü

Tedavi edilebilir hastalıklardan ölen çocukların sayısında 90’lı yıllardan itibaren ciddi bir azalma yaşandığı vurgulanan raporda, 1990’da önlenebilir hastalıklardan ölen beş yaş ve altındaki çocuk sayısı 12,6 milyon olarak yer aldı.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktör Yardımcısı Prenses Nothemba Simelela, rapora ilişkin, “Milyonlarca bebek ve çocuğun günümüzde temiz suya ulaşamadan, doğru beslenme veya temel sağlık hizmetlerine erişemeden ölmüyor olması gerekir,” açıklamasında bulundu.

Birleşmiş Milletler 2030 yılına kadar sefaleti önlemeyi hedefliyor

2030 yılına kadar Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri belirleyen örgüt, yoksulluğu tamamen sona erdirmek, açlığı gidermek, herkese eşit ve kapsayıcı eğitim olanakları sağlamak, herkes için sürdürülebilir, güvenli enerji sağlamak gibi birtakım hedefler belirlemiş durumda.

Ancak 2017’de örgüt, özellikle dünya genelindeki şiddet olaylarından dolayı belirlenen hedeflerin çok gerisinde kalındığını açıkladı.

EURONEWS

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler