Karar verildi; TTB görevini sürdürecek!

Tarih : 13 Temmuz 2018

Sağlık Bakanlığı’nın, TTB Merkez Konseyi’nin görevden alınması için Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde  açtığı davanın duruşmasında Mahkeme, görevden alınması istenen Konsey’in, görev dönemi sona erdiği için, davanın konusuz kaldığına ve bu nedenle  esası hakkında karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

TTB Merkez Konseyin,  24 Ocak 2018 tarihinde “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” başlıklı savaşın yaşama, insan sağlığına olumsuz etkilerine dikkat çektiği açıklaması üzerine merkez konsey üyeleri 29 Ocak 2018 günü gözaltına alındı. Sağlık Bakanlığı da aynı tarihte TTB’nin bu açıklama ile amacına aykırı davrandığını, konsey üyelerinin bu nedenle görevden alındığını ileri sürerek dava açtı. Merkez konsey üyeleri gözaltı süreci sonunda serbest bırakılırken Sağlık Bakanlığı’nın açtığı davanın ön inceleme duruşmasının ilki 13 Nisan 2018 günü yapıldı ve  tamamlanması 29 Haziran 2018 gününe bırakıldı.

Mahkeme 29 Haziran 2018’de yapılan ikinci ön inceleme duruşmasında karar verdi. TTB’nin 8-9-10 Haziran 2018 tarihlerinde yapılan seçimli büyük kongresi sonrasında görülen duruşmada inceleme tamamlandı ve Mahkeme, görevden alınması istenen Konsey’in, görev dönemi sona erdiği için, davanın konusuz kaldığına ve bu nedenle  esası hakkında karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler