İç savaş, hastalık ve kıtlık: Yemen çöküyor

Tarih : 13 Temmuz 2018

Devam eden iç savaş, kıtlık ve kolera salgını ülkeyi çöküşün eşiğine getirdi. Birleşmiş Milletler, uluslararası toplumun Yemen’e kayıtsız kalmasından şikayetçi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsanı Yardım Direktörü Stephen O’Brien, Salı günü BM Güvenlik Konseyi’nde yapmış olduğu açıklamada Yemen’in tüm dünyanın gözleri önünde gerçekleşen insani bir felaketle karşı karşıya olduğunu ve uluslararası toplumun yardım sağlama konusunda yetersiz kaldığını ifade etti.

Kolera salgını yayılabilir

BM, kolera salgınından etkilenenlerin sayısının 200 bini bulabileceği uyarısında bulundu. BM İnsanı Yardım Direktörü Stephen O’Brien son altı ayda 150 bin kişinin koleraya yakalandığı ayrıca 55 bin kişinin de kolera şüphesi altında olduğunu açıkladı. Şimdiye kadar koleradan ölenlerin sayısı 500.

BM ayrıca ülkede bulunan sağlık kurumlarının yarısından fazlasının sürmekte olan iç savaş nedeniyle hizmet veremez durumda olduğunu tahmin ediyor.

Açıklanan verilere göre ülke genelinde 14 milyon kişi yeteri kadar beslenemiyor ve yaklaşık 10 milyon kişinin acil gıda yardımına ihtiyacı var.

Deutsche Welle

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler