Genç Tıbbiyelilerin mezuniyet heyecanı

Tarih : 13 Temmuz 2018

Ankara Tabip Odası genç hekimlerin mezuniyet sevincine ortak oldu. Ankara’da bulunan tıp fakültelerinde düzenlenen mezuniyet törenlerinde Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından yapılan konuşmaların ardından dereceye giren genç hekimlere plaket sunuldu.

Hekim Postası 

Başkent Üniversitesinde 22 Haziran’da düzenlenen törene  ATO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut katıldı. Dr. Bulut yaptığı konuşmanın ardından  Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden dereceyle mezun olan Dr. Cansu Ünsal, Dr. Çınar Mete, Dr Ülker Girayhan’a plaketlerini sundu.

28 Haziran’da Ufuk Üniversitesi’nde düzenlenen törende dereceye giren hekimler,  Dr. Fatih Mehmet Kaya, Dr. Doğan Özen, Dr. Ece Ersal plaketlerini ATO Denetleme Kurulu Üyesi Dr. Deniz Erdoğdu’dan aldı.

29 Haziran’da  Gazi Üniversitesinde düzenlenen törende ATO Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Arif Müezzinoğlu bir konuşma yaptı. Dr. Müezzinoğlu  Gazi Üniversitesi Türkçe ve İngilizce Tıp Fakültelerini dereceyle tamamlayan Dr. Banu Gökçen Baydoğan, Dr. Merve Çamöz, Dr. Şeyma Babaoğlu, Dr. Gözde Duygu İşbilir, Dr. Hazal Bircan ve Dr. Burak Ersun’a plaketlerini sundu.

Aynı tarihte  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde düzenlenen törene ATO Genel Sekreteri Dr. Ali Karakoç katılarak fakülteyi dereceyle bitiren Dr. Merve Oral, Dr. Elif Doğuçam, Dr. Zeynep Eroğlu, Dr.Gülsün Hazan Tabak’a plaketlerini verdi. Ankara Üniversitesi, “Senatonun 7 Mayıs 2018 tarihli kararı ile uygulamaya konulan Ankara Üniversitesi diploma töreni genel ilkeleri  gereğince konuşmacı olarak rektör dekan ve dönem birincisi konuşma yapabilecektir” diyerek ATO temsilcisinin törende konuşma yapmasına izin vermedi.

Ankara Tıp Fakültesini dereceyle bitiren Dr. Merve Oral mezuniyet konuşmasında öğrencilik yılları ve çalışma hayatı içinde hekimlerin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Artan kontenjanlar nedeniyle tıp eğitiminin niteliğini kaybetmesi, intörn hekimlik döneminin yardımcı personel eksikliği nedeniyle eğitimden uzak, angarya işlerle geçirilmesi gibi detayları aktardı.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarına değinen Dr. Oral konuşmasında “Yıllarca  hayatımızdan fedakarlık ederek hekim olma unvanı kazanan bizleri bekleyen bir uzmanlık sınavı, bu zor sınavı kazanıp asistan olduğumuzda ise nöbetleri ile 36 saati bulan çalışma saatleri, kapısında yığınla hasta yükü ,bir hastaya ayırabileceği ortalama 10 dakika süre ile beklenen maksimum düzeyde hasta memnuniyeti… Ve ne yazık ki bunları yaparken kendi can güvenliğinden korku duymak… Sağlık hizmetinin de bir tüketim çılgınlığına dönüştüğü sistemimizde maalesef ki sağlıkta şiddet her geçen gün daha da artarak devam etmektedir. Önce zarar verme ilkesiyle çıktığımız bu yolda önce zarar görme öğütleriyle mezun olurken,  çalışmaya başlayınca başıma neler gelecek endişesi, gözü dönmüş bir hasta ya da yakının insiyatifinde mesleğini yapmaya çalışmak yeterli değil mi acil yaptırımlar uygulanması için? Bunca yaşanan olayın ardından sadece kınamak mıdır yeterli olan? Tarihin en kutsal mesleklerinden biri sayılan hekimliğin toplumda mevcut durumda getirildiği konumun mimarları bu vicdani sorumluluktan asla kurtulamayacaktır. Buradan bu ihmaller neticesinde görevleri başında şehit olan meslektaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.” cümlelerine yer verdi.

Dr. Oral Ankara Tıptan mezun olan 184 kadın hekim olarak bunun haklı gurunun yaşadıklarını belirterek kadının gücünü kabullenemeyen, kadını hekimlik mesleğine layık görmeyenlere inat yaşamın her alanında söz sahibi olmaya devam edeceklerini söyledi.

 

2 Temmuz’da  Hacettepe Üniversitesinde düzenlenen törende Hacettepe Üniversitesi bünyesindeki tıp fakültelerini dereceyle bitiren Dr.Başak Şaşmazer, Dr. Fatma Kübra Gül, Dr. Oğuzhan Başçik, Dr. Deniz Aral Özbek, Dr. Mahmut Esat Tanribilir, Dr. Barış Alten, Dr. Alp Yıldırım, Dr. Elif Haznedaroğlu, Dr. Esra Öztürk, Dr. Simge Cefer, Dr. Özge Doğan, Dr. Tuba Uğur, Dr. Tuğba Sevil Tüncer, Dr. Cansu Ayten Tatar plaketlerini yaptığı konuşmanın ardından ATO Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Emel Bayrak’tan aldı.

Ankara Tabip Odası’nın konuşma ve plaket sunumuyla mezuniyet tören programına dahil olma isteğini bir tek Yıldırım Beyazıt Üniversitesi törenlerin fakültenin imkanları dışında Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonunda ve yüklü bir programa rağmen sınırlı bir zaman diliminde gerçekleşme zorunluluğunu gerekçe göstererek geri çevirdi.

 

 

 

 

 

 

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler