ATO ve TTB Seçimleri Kısa Bir Değerlendirme

Tarih : 13 Temmuz 2018

Dr. Muharrem Baytemür

Hekim Postası Yayın Kurulu Üyesi  

Ankara Tabip Odası Olağan Seçimli Genel Kurulu 7-8 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleşti. Metin Bakkalcı, Pınar İçel, Sibel Perçinel ve Selma Güngör’den oluşan Divan yönetiminde ilk gün konukların konuşması, çalışma raporu ve mali raporun okunması ve gruplar adına da söz alınarak düşüncelerin paylaşılması ve Ankara Tabip Odası kurullarının oybirliği ile ibra edilmesiyle tamamlandı. Genel Kurul’dan bir gün önce bir araya gelen grup temsilcilerinin almış olduğu ortak tutumun da etkisiyle genel kurul sakin bir ortamda gerçekleşti.

8 Nisan Pazar günü yapılan seçimler de olgun ve sakin bir havada geçti. Sonuçta gülen taraf Çağdaş Hekimler oldu. Seçimlere katılan 2500 üyenin yaklaşık yüzde 70’inin oyunu alan Çağdaş Hekimler seçim döneminde hekimlerin çalıştığı her yeri, ilçeler dahil, ziyaret ederek bu dönem bütün hekimlere ulaşma hedefini seçim sürecinde başlatmış oldu. Bu hedef listede de kendini gösteriyordu. Diğer grupların aksine hekimlik pratiğinin her alanından temsiliyet Çağdaş Hekim listesine de yansımıştı.

 

Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleştirilen oda genel kurullarının ardından 8-10 Haziran tarihlerinde TTB Seçimli Büyük Kongresi yapıldı. Cuma öğleden sonra konukların konuşmasıyla başlayan Kongre Divan’ına Antalya Tabip Odası Başkanı Nursel Şahin başkanlık yaptı. Cumartesi günü çalışma ve mali raporların sunumu ve delege görüşlerinin ardından bütün kurullar oy birliği ile ibra edildi. Son olarak gruplar adına konuşmalar yapıldı. Pazar günü yapılan seçimler Etkin Demokratik Türk Tabipleri Birliği’nin ( EDTTB ) zaferiyle sonuçlandı. TTB Merkez Konseyi, Yüksek Onur Kurulu ve Denetleme Kurulu seçimlerini EDTTB  oyların yüzde 70’ini alarak büyük bir farkla kazandı.

Süreç Mayıs ayına sarksa da ağırlıklı olarak Nisan ayında yapılan tabip odası seçimleriyle başladı/belirlendi. Büyük kentler ( Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Diyarbakır )  başta olmak üzere tabip odaları seçimlerini ağırlıklı olarak EDTTB çizgisine yakın anlayışlar (Çağdaş Hekim, Demokratik Katılım Grubu, İyi Hekimlik, Demokratik Katılımcı Hekimler, Etik Dayanışma Hekim Grubu, Etkin Demokratik Hekimler ya da herhangi bir isim kullanmadan) kazandı. Büyük kentlerin yanı sıra bir oda hariç İstanbul’dan Hatay’a kadar  bütün sahil, Trakya bölgesi, Güneydoğu  Anadolu bölgesi ile Karadeniz’in ağırlıklı bölümünde EDTTB çizgisine yakın yönetimler oluştu. EDTTB listelerinin seçim kazandığı illerle 2017 referandumunda HAYIR oyu fazla çıkan illerin örtüşmesi tesadüf olmasa gerek. Bu dönemin bir diğer özelliği de kadın meslektaşlarımızın oda kurullarında ağırlığının artması ve 13 oda başkanlığına gelmesi oldu.

 

 

Seçimlerin kısa istatistiksel değerlendirmesi;

 

İkisi geçersiz olmak üzere 486 delegenin 381’i oy kullandı ( % 78 )

 

Kullanılan geçerli oyların ortalama 266 tanesini EDTTB, 108 tanesini Hekim Güç Birliği aldı. Sadece Merkez Konsey’e aday gösteren ( 8 aday ) diğer grubun adayları da 1-2 oy aldı.

 

Sonuç olarak; Türkiye genelinde 65 tabip odası ve TTB seçimlerinde hekimler, haksız hukuksuz yere gözaltına alınan Merkez Konsey üyelerine, ismi dahil        (başındaki Türk ibaresi başta olmak üzere ) yapısı da değiştirilip etkisiz hale getirilmek istenen meslek örgütüne sahip çıkmışlardır. Bu nedenle bütün hekimlerimize yürekten teşekkürler.

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler