Merkez Konseyi Üyeleri işlerine iade edilsin!

Tarih : 12 Mart 2018

Serbest bırakılmalarına rağmen görevlerine iade edilmeyen TTB Merkez Konseyi üyeleri Dr. Dursun Yaşar Ulutaş ile Dr. Şeyhmus Gökalp mücadeleyi sürdürüyor.

Hekim Postası

TTB Merkez Konseyi üyelerinin gözaltına alınmasıyla birlikte, Diyarbakır Merkez Bankasında işyeri hekimi olarak çalışan Dr. Şeyhmus Gökalp’in sözleşmesi feshedildi. Adana Valiliği de Seyhan 132 No’lu Aile Hekimliği Biriminde aile hekimi olarak görev yapan Dr. Dursun Yaşar Ulutaş’ın sözleşmesini, gözaltına alındığı ve görevi başında bulunmasında sakınca görüldüğü gerekçesiyle 2 ay süreyle askıya aldı. Aynı şekilde İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü de Dr. Raşit Tükel ile Dr. Taner Gören’i  3 ay süreyle görevden uzaklaştırdı. Savcılık tarafından  serbest bırakılmalarından sonra Dr. Tükel ile Dr. Gören hakkındaki görevden uzaklaştırma kararı kaldırıldı ancak aynı süreç  Dr.Ulutaş ile Dr. Gökalp için geçerli olmadı.

Dr. Ulutaş ile Dr. Gökalp’in hukuksuz bir şekilde görevden alınmalarına karşın Türk Tabipleri Birliği (TTB)  bir açıklama yaptı. Açıklamada  “Arkadaşlarımızın meslek icrasından alıkonulması için hiçbir hukuksal ve haklı neden yoktur. Burada asıl sakıncalı durum; en temelde koruyucu ve tedavi edici birinci basamak sağlık hizmeti sunan iki hekimin, çalışma ortamlarından uzaklaştırılarak sağlık hizmeti vermelerinin engellenmesi, yıllardır takip ettikleri hastaları ile bağlarının koparılmasıdır. Yetkililer tarafından bu hatalı işlemler geri alınmalı, meslektaşlarımızın Anayasal hakları ile toplumun sağlık hakkı gözetilerek her iki meslektaşımız bir an önce görevlerine başlatılmalıdır.” ifadelerine yer verildi.

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer de hala göreve iade edilmeyen Dr. Dursun Yaşar Ulutaş’ın durumunu Meclis’e taşıdı. TTB’nin 11 konsey üyesinden sadece Dr. Dursun Yaşar Ulutaş’ın görevden uzaklaştırıldığını ve halâ göreve iade edilmediğini vurguladı. Merkez Konseyi Üyelerinin serbest bırakıldığını hatırlatan Tümer, Dr. Ulutaş’ın iadesini talep etti

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler