ATO Hukuki Mücadele Başlattı Hastaneler Kapatılmasın

Tarih : 12 Mart 2018

Ankara Tabip Odası, Bilkent Şehir Hastanesi açıldığında kapatılacağı belirtilen hastanelerin kapatılmaması için hukuki süreç başlattı.

Hekim Postası

Sağlık Bakanlığı’nın resmi açıklamalarına göre 2018 yılında açılacak olan Bilkent ve 2019 yılında açılacak olan Etlik Şehir Hastanesi’nin sağlık hizmetine, kent yapısına, kamu maliyesine vereceği zararları ilk günden beri anlatan Ankara Tabip Odası yürüttüğü mücadeleyi hukuki zemine taşıdı.

Ankara Tabip Odası 21 Şubat 2018 günü Ankara İdare Mahkemesi’nde başvurarak Bilkent Şehir Hastanesinin açılmasıyla kapatılması gündeme gelen Ankara Numune EAH,  Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi, Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı ve Çocuk EAH,  Atatürk EAH, Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon EAH, ile  Ankara (Dışkapı) Çocuk Sağlığı Hematoloji ve Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kapatılmasına karşı yürütmeyi durdurma talebiyle dava açtı.

Konuyla ilgili Ankara Tabip Odası’nda aynı gün yapılan basın toplantısına Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut, Genel Sekreter Dr. Mine Önal ve Yönetim Kurulu üyesi Dr. Zafer Çelik ile “Hastanemizi Kapattırmayacağız” platformundan CHP Altındağ İlçe, EMEP, SES, Mimarlar Odası Ankara Şube, TMMOB İKK, İnşaat Mühendisleri Odası, Halkevleri ve Tüketici Hakları Derneği temsilcisi katıldı.

Basın açıklamasını okuyan Dr. Mine Önal hukuki sürecin başladığını belirterek “Hastanelerimizi Kapatmayın, Koruyun, Geliştirin” sözleriyle yetkilileri göreve çağırdı.

Her biri bir değer

Kapatılacağı açıklanan kamu hastanelerinin her birinin bu ülkenin paha biçilmez değeri olduğunu kaydeden Dr. Önal  “Bilindiği gibi bu hastaneler kuruluşları itibariyle birer kamu hastanesi, diğer bir ifadeyle devlet hastanesidir. Kamu hastanesi demek bu ülkeye ait, bu ülkenin ortak malı ve yurttaşların yararını önceleyen kurumlar demektir. Buralar kuruluşlarını takiben vergilerle finanse edilen, ücretsiz hizmetin öncelendiği, çalışanlarının da birer kamu çalışanı olduğu şifa merkezleriydi.Yıllar içerisinde bu özelliklerini hükümetler yıkmak için çok uğraşsa da direndiler, dayandılar. Şimdi ise şifa merkezi değil alışveriş merkezi kılıklı, özel kişi veya holdinglere peşkeş çekilen bir “anlayışla” buralar terk edilecek, çalışanları giderek kamu çalışanı olmaktan çıkarılacak. Oysa bu kurumlar kimi eksiklikleri de olsa Cumhuriyet’in halkçı anlayışının birer örneği olan kuruluşlar.”diye konuştu.

Dr. Önal kapatılacak hastanelerin birer eğitim kurumu olma özelliği taşıdığını hatırlatarak bu hastanelerde geleceğin doktorlarının yetiştirildiğini aktardı.

Dr. Önal sözlerini yurttaşlarımızın aldığı sağlık hizmetini zorlaştırmayın, kolaylaştırın diye bitirdi.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler