Hekimlerden Ankara’ya hatıra ormanı

Tarih : 12 Ocak 2018

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 1985 mezunları dostluklarını kurdukları hatıra ormanıyla pekiştirdiler.

Hekim Postası

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 85 Mezunları, Ankara’nın Memlik Köyünde üç hektarlık bir alana  hatıra ormanı kurdular. 19 Kasım’da  gerçekleşen ağaç dikme şenliğine 85 mezunları ve aileleri katıldılar.

Orman fikrinin nasıl doğduğunu anlatan  Dr. Barkın Gürcan ‘son dönemlerde kentsel rantın artmasıyla kent içi ormanların hızla yok edilmesine karşın ne yapabiliriz’ sorusuna yanıt ararken ‘madem birileri bir şekilde kent içi ormanları yok ediyor biz de yerine yenilerini koyalım’ düşüncesiyle hareket ettiklerini söyledi. Dr. Bülent Bir, Dr. Ece Çanga, Dr. Sedef Göçmen’in  yürütücülüğünde  tüm mezunların duyarlılık göstermesiyle hızlı bir şekilde olgunlaşan proje için Eylül ayında çalışmalara başlayan 85 mezunları Ekim ayında fideler için katılım payını toplayarak Ankara Orman Bölge Müdürlüğü ile sözleşme imzaladı.  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 85 Mezunları Hatıra Ormanı için 19 Kasım’da Orman Genel Müdürlüğünün Memlik Köyü’nde tahsis ettiği 3 hektarlık alana ağaç dikimi gerçekleştirildi.  Sedir ve ardıç fidelerinin toprağa kavuştuğu dikim bir şenlik havasında geçti. Dikime hem Ankara hem de Ankara dışından gelen hekimler ve aileleri katıldı.

Mümkün olduğunca gözden uzakta bir yeri seçmeye özen gösterdiklerini belirten Dr. Gürcan, “ Her yere maalesef göz konuluyor bu nedenle kendi habitatı daha hızlı oluşsun diye uzaklarda bir yerde ormanı oluşturduk” dedi. Dr. Gürcan ayrıca Dr. Mehmet Tüleylioğlu’nun girişimiyle  hatıra ormanına katkıda bulunan hekimler için PTT’den bir de  hatıra pulu çıkarttıklarını söyledi.

85 mezunları olarak kendi girişimleriyle oluşturdukları iletişim ağını yılardır farklı kentlerde yaptıkları buluşmalarla sürdürdüklerini kaydeden Dr. Gürcan, orman oluşturma fikrinin bu iletişime katkı koyduğunu anlattı. Hatıra ormanı için beklenenden daha fazla bir katılım olduğunu bu nedenle projeyi genişletip Ankara dışına taşımayı planladıklarını belirten Dr. Gürcan, Ege Bölgesinde sakız ya da iğne yapraklılardan oluşan ikinci bir orman oluşturmak için de çalışmalara başladıklarını aktardı.

Dr. Gürcan 85 Mezunları olarak mezuniyetlerinin 40. Yılına özel başka sosyal sorumluluk projelerini de hayata geçireceklerini duyurdu.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler