Umut Gökkuşağının Renklerinde

Tarih : 13 Kasım 2017

burhanettin kaya foto

Dr. Burhanettin Kaya

Hekim Postası Yayın Kurulu Üyesi

Düşünün ki bir çığlıkla uyanıyorsunuz… Keder, karabulutlara asılıp yeryüzünü ıslatan gözyaşı yağmur. Usulca pencerenin önüne gelip perdeyi aralayarak gökyüzüne bakıyorsunuz. Asık suratlı bulutların göz kapaklarındaki gölgeler üzerinize dökülüyor. Ama bir düşten uyanmışsınız. Ellerinizde, dökülen saçlarınızın hüzünlü bakışları var. “Olsun böyle de iyiyim, yaşıyorum ya!” sözleriyle, düşünüzün orta yerinde bir ırmağın kenarında duruyorsunuz. Berrak sular granit sevincini yalarken yeryüzünün, sevdiklerinizin eli başınızı okşuyor ve çekip alıyor sizi karanlığından kederin…

Bulutlar, öyle dursun kararan göbekleriyle; düşteki karanlığı yırtan bir umut doğacak güneşin özlemiyle, renklerin gözlerinde. Sokaktan çöp toplayan bir çocuk geçecek. Umut onun ıslık çalan sevincinde. Bir pizzacı, gürültülü motoruyla duracak kaldırım kenarında. Tozlu giysilerini silkeleyerek adım atışında umut.  Bir okul çocuğu küçük ve hızlı adımlarla yürüyecek, kaldırımı işgal eden otomobillerin aralarından. Umut onun telaşında. Aklımdan fabrikalar geçer. Madenler. İşçiler. Umut onların emeğinde. Başakların rüzgârında koşacak köy çocukları. Onların soluğunda umut. Tohumu okşarcasına koyacak köylü toprağa. Umut onların göverişinde.

Sağlık çalışanları. Doktorlar. Hemşireler… Onların hayat veren ellerinde umut. Yarayı saran, ruhu onaran dillerinde. Savaşın acısından kaçıp hayatta kalmaya direnenlerde umut. Ölüme direnenlerin yaralarını saranlarda, onların yüreklerinde…

Kadınlarda umut. Evde, sokakta, işyerinde. Hayatın her yerinde. Üzerlerine çöken karanlığı yırtan dirençleriyle. Umut onların dayanışan gülüşlerinde. Her yerinde dünyanın özgürlük için savaşanlarda. Umut onların direnişinde.

Umut onuruyla yaşayan, onuruyla direnen her bireyin aklında, yüreğinde. Umut bir düş değil, bir eylemdir. Haykıra haykıra gelecek özgürlüğün ülkesine.

“Umudun rengi maviye çalar, sonra sarıya, yeşile sonra, beyaz olur bir an, sonra kırmızı, alıp sırtına günışığını, gökyüzüne uzanır”* .

Umut gökkuşağının renklerinde.

*Yazarın “Coğrafyam Sığar mı Atlaslara” adlı şiir kitabında yer alan Umut adlı şiirinden…

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz

Arşivler