Madencilerin özelleştirme eylemi

Tarih : 13 Kasım 2017

madenci

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan maden işçilerinin, kurumun özelleştirilmesinin önünü açan torba yasa tasarısını protesto için başlattıkları ‘Maden ocağından çıkmama’ eylemi yapılan düzenlemeye TTK eliyle işletilen madenlerin özelleşmeyeceği ibaresinin ekleneceği sözüyle sonlandırıldı.

21 saat sonra sona erdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen torba yasa tasarısının, “TTK ile Türkiye Kömür İşletmeleri, uhdelerinde bulunan maden ruhsat sahalarını işletmeye, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye yetkilidir” şeklindeki 58’inci maddesi, Zonguldak’ta madenciler tarafından tepkiyle karşılandı. Genel Maden İşçileri Sendikası  da binlerce madenci ile birlikte, kurumun özelleştirilmesinin önünü açan tasarıya tepki gösterdi.

Yaşanan gelişmeler üzerine 5 Kasım’da TTK’nin Ereğli,  Armutcuk, Amasra, Gelik ve Üzülmez’deki ocaklarında  3 bine yakın madenci kendilerini madene kapatarak düzenlemeyi protesto ettiler.  TTK işçisinin kararlı tutumu sayesinde GMİS ve Türk-İş harekete geçti, yapılan görüşmede hükümet yetkilileri geri adım attı. TTK işçileri giriştikleri direniş kararlılığı sayesinde, 58. maddeye TTK eliyle işletilen madenlerin özelleştirilmeyeceği ibaresinin eklenmesi sözüyle direnişi sonlandırdı.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz

Arşivler