Kolerayı 2030’a dek yok etmek için ilk küresel hedef

Tarih : 13 Kasım 2017

kolera

Dünya genelinde sağlık yetkilileri, kolera hastalığından ölümleri 2030’a dek yüzde 90 oranında azaltma amacına yönelik planları görüşmek için Fransa’da toplanıyor.

Kirli suyla yayılan hastalık, her yıl 100 bin dolayında insanı öldürüyor.

BBC’den Tulip Mazumdar’ın haberine göre hükümetler, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yardım kuruluşları ve bağışçılar ilk kez böyle bir amaç etrafında buluştu.

Hastalığı yok etme girişimi, Yemen’in kayıtlardaki en büyük kolera salgınlarından birini yaşadığı döneme denk geldi.

Savaş yaşayan ülkede kötüleşen hijyen koşulları ve su dağıtımındaki problemler nedeniyle hastalık yayılıyor. Doğru tıbbi malzemeyle kolayca tedavi edilebilen hastalığa 770 bin kişi yakalanırken, çoğu çocuk iki bin kişi hayatını kaybetti.

Yoksulların hastalığı

Kolera, Vibrio chlora adlı bakteri bulunan su veya gıdanın alınmasıyla geçen akut bir ishal enfeksiyonu. Kirli koşullarda hızla yayılıyor. Hastalık vücudun su seviyesini dengeleyen tuzlar yoluyla ucuz ve kolay bir yöntemle tedavi edilebiliyor. İnsanların temiz su ve düzgün tuvaletlere ulaşımıyla hastalıktan tamamen kaçınmak mümkün.

Ancak WHO’ya göre dünya genelinde iki milyar dolayında kişinin temiz suya erişimi yok ve insanlar potansiyel kolera riski altında.

Örgüt, zayıf sağlık sistemleri ve salgınların yeterince erken tespit edilememesinin de hızla yayılan salgın vakalarına katkıda bulunduğunu söylüyor.

WHO Kolera Programı’nın başı Dr. Dominique Legros, BBC’ye yaptığı açıklamada “Bu salgınları her yıl görmeye devam edemeyiz. Elimizde bunları önleyecek araçlar var ve bunları kullanalım. Su ve hijyenik koşulların sağlanması koleranın yayılmasının önüne geçmekte yeterli. Senegal gibi ülkelerde yayılmayı önleyebileceğimizi gördük” dedi.

Kolera yoksulların hastalığı ve topluluklara temel altyapı kurulumu için para gerekiyor.

Tahmini küresel kolera vakaları :

Hindistan: 675.188 vaka, 20.266 ölüm

Etiyopya: 275.221 vaka, 10.458 ölüm

Nijerya: 220.397 vaka, 8.375 ölüm

Haiti: 210.589 vaka, 2.584 ölüm

Kaynak: Johns Hopkins Üniversitesi

 

BBC

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler