Hedef sıfır kazaydı 753 işçi yaşamını yitirdi

Tarih : 13 Kasım 2017

hedef sıfır kaza

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan ‘istihdam seferberliği’ çerçevesinde hayata geçirilen ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır’ kampanyası sona erdi. Kampanya çerçevesinde “hedef sıfır kaza” denilse de İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin raporlarına göre 4 ay süren kampanya boyunca 753 işçi yaşamını yitirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan ‘istihdam seferberliği’ çerçevesinde eski Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da katılımıyla 13 Mayıs’ta ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır Deklerasyon’ imza töreni düzenlenmişti.

Kampanyanın sürdüğü 13 Mayıs-12 Eylül tarihleri arasında yaşanan iş cinayetlerini mercek altına alan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi kampanya boyunca  her gün en az 6 işçinin hayatını kaybettiğini açıkladı.  4 ay boyunca 753 işçinin hayatına mal olan iş cinayetlerinin  104’ü 13-31 Mayıs tarihleri arasında, 170’i Haziran ayında, 207’si Temmuz ayında, 217’si Ağustos ayında, 55’i ise 1-12 Eylül tarihleri arasında yaşandı.

Sıfır kaza kampanyasının eksenindeki inşaat sektöründe  ise  bu süre zarfında 167 iş cinayeti yaşandı. İnşaatlardaki iş cinayetlerinin nedenleri içinde  yüksekten düşmeler ve ezilme/göçükler yüzde 66’lık bir paya sahip.  Kampanya süresince  Türkiye’nin 58 şehrinde ve yurtdışında iki ülkede Türk inşaat şirketlerinde iş cinayetleri yaşandı. İnşaat sektöründe yaşanan iş cinayetlerinin en çok görüldüğü  iller  İstanbul, Ankara, Hakkari, İzmir ve Kocaeli oldu.

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz

Arşivler