AST’dan “Bir mübadele hikayesi”: Bir valize ne sığar ki…

Tarih : 13 Kasım 2017

hp eylu l ekim 17 bask

Ankara Sanat Tiyatrosu (AST), yeni sezonda bu topraklardaki en büyük göçlerden birini sahneye taşıyor. Yazar ve tiyatrocu Yeşim Dorman’ın yaşanmış hikayelerden yola çıkarak yazdığı oyun, “1923 Nüfus Mübadelesi” ile bir gecede değişen hayatları anlatıyor.

Oyunun danışmanı Prof. Dr. Cengiz Güleç “Büyük Mübadele’nin yarattığı sosyo-psikolojik sorunlar ve rembetiko kültürünün doğuşu” başlıklı oyun broşüründe de yer alan bir yazı kaleme aldı. Yazısında yaşananları, “Bu göç hareketi rıza dışı zorunlu bir göç, daha doğru bir ifade ile siyasi kararlar sonucu gelişen bir mübadele olarak 20. yüzyılda yaşanan en büyük ve en dramatik nüfus hareketliliği olarak anılmaktadır.” şeklinde ifade ediyor.

Güleç, “Gönüllü iş gücü göçü yaşayanlarda, savaş ve siyasi çalkantılar nedeniyle başka bir ülkeye mülteci olarak sığınanlarda ya da zorunlu mübadeleye tabi tutulanlarda sıklıkla görülen “Sıla hasreti” şeklinde kendisini dışa vuran “Kökten kopma Sendromu” Rembetci mübadillerde ziyadesi ile ortaya çıkmıştır.”diyor.

Oyun, yine Prof. Dr. Güleç’in tanımladığı, “Anadolu kökenli çalgıların ve yine Anadolu ezgilerinin karıştığı bir tür özgün müzik: Rembetiko” şarkıları ve canlı orkestrasıyla seyirciyi Aleko’nun meyhanesine götürüyor.

Tiyatro sanatçısı Uğur Yücel’in “Kendini mübadillerin yerine koyabilir misin? Bir gecede binlerce yıldır yaşadığın topraklardan ayrılacaksan eğer, valizine ne sığdıracaksın ki” diye sorarak tanımladığı oyunun rejisi de Yeşim Dorman’a ait.

Oyunda rol alan oyuncular Yeşim Dorman, Hakan Güven, Bülent Yıldıran, Mehmet Ulusoy, Yıldırım Şimşek, Çağlar Deniz, Nalan Güreş Demirel, Sinem İslamoğlu. Rembetiko Orkestrası’nda yer alan müzisyenler ise şöyle, Ali Azapçı, Hazer Erdoğan, Savaş Sami Kündüroğlu. Dans-Sirto Yeliz Savaş Dingler’e, ışık tasarımı Yüksel Aymaz’a, dekor ise Arda Güler’e ait.

Oyun, sezon boyunca AST’ta izleyici ile buluşacak. Daha fazla bilgi ve aylık programa, www.ast.com.tr sayfasından ulaşılabilir. Biletler AST gişesi (417 7676) ve www.biletinial.com’dan edinilebilir.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz

Arşivler