Monoray kamu zararına yol açacak

Tarih : 20 Ağustos 2017

bilkent

Ankara Bilkent ve Etlik Şehir Hastaneleri’nin hizmete girmesiyle birlikte yaşanacak trafik sorununu monoray yaparak çözmeye çalışan Büyükşehir’e Mimarlar Odası Ankara Şube’den kamu zararına yol açacağı yanıtı geldi. 

Hekim Postası

Büyükşehir Belediyesi’nin şehir hastanelerine ulaşım için 1 kilometresi yaklaşık 40 milyon dolara mal olan monoray yapılacağına dair açıklamasını değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  monorayın dünyada taşıma kapasitesi ve maliyetli olması nedeniyle büyük toplu taşımlarda tercih edilen bir ulaşım aracı olmadığına dikkat çekti. Candan şunları söyledi:  “Bilkent ve Etlik şehir hastanelerine ulaşım için Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen yol çalışmaları kapsamında; Eskişehir Yolu’ndaki metro durağından Bilkent Hastane bölgesine 1 km uzunluğunda, Etlik Hastane bölgesine de Ulus’tan başlayarak 20 kilometrelik monoray yapılacağı belirtiliyor. Büyükşehir’in açıklamasına göre toplam uzunluğu 33 kilometre olan kavşaklar, yollar ve monoray sistemi yapılacakmış. Bunların da büyük bir bölümü ağırlıklı şehir hastanelerine ulaşımı sağlamak üzere planlanıyor. Şehir hastanelerini hem sağlık açısından hem de yer seçimleri açısından ölü yatırımlar olarak görüyoruz. 2 milyon metrekareleri bulan hastanelere, saatte 25-30 bin hastanın girmesi bekleniyor. Ankara’nın altyapı olarak bu potansiyeli kaldırılması mümkün değil. Şehir hastaneleri kenti tıkayacak ve bir yerden bir yere ulaşılamaz hale gelinecek. Akılsız başın planını da Ankaralı çekecek”

 

“Pahalı ve kapasitesi düşük”

Candan, monoray projesinin 2038 Ankara ulaşım alan planında olmadığını, onaylanmamış bir planın delinmeye çalışıldığını kaydetti.  Candan, “Bir kilometrelik monorayın maliyeti yaklaşık 40 milyon dolar, bir monoray saatte 5, 6 bin kişi taşıyor. Hem Etlik hem de Bilkent için bu hastanelere saatte 25-30 bin kişinin girmesi gerekiyor. Bunları yapabilmesi için 6 monoray hattı yapması gerekiyor. Monoray pahalı ve kapasitesi düşük.” açıklamasını yaptı.   Eğer monoray tünelle geçilirse 1 kilometre monorayın 80 milyon dolara mal olacağını da bildiren Candan, bu ulaşım sistemiyle hastaların sadece beşte biri hastaneye ulaşabilecekken Ankaralıların hiçbir yere ulaşamayacağına işaret etti.

 

İnsanlar hastanelere ulaşamayacak

Monorayın çözüm olmayacağını kaydeden Candan, “Önce tepeden inme hastaneyi yapmışlar, bu hastaneye kim, nasıl ulaşılır, hangi yoldan ulaşır bunların hiçbiri düşünülmemiş. Ulaşım kitlenecek, kanalizasyon patlayacak, insanlar hastanelere ulaşamayacak. Ankara Tabip Odası  ve Türk Tabipleri Birliği ile birlikte yaptığımız şehir hastaneleri sempozyumunda da ortaya çıktığı gibi ölü bir yatırım. İnsan sağlığını hiçe sayan, doktorla hasta arasındaki ilişkiyi mekanikleştiren, hem metrekare bazında hem de hastanenin işletme sistemi açısından baktığımızda tıbbi ve etik kurallara aykırı olan bir süreçle karşı karşıyayken bir de kentsel ulaşım ve kentsel planlama açısından da ciddi bir tıkanıkla karşı karşıyayız.”diye konuştu.

 

Candan, sürdürülen yaklaşımın kentin yeşil alanlarını parçalayarak AOÇ ve ODTÜ arazilerinin talan edilmesine sebep olacağını söyledi.

 

 

 

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz

Arşivler