İşçilerin şehir hastanesi mağduriyeti

Tarih : 20 Ağustos 2017

taşeron

Mersin Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla  işlerinden olan taşeron işçiler aylardır haklarını almak için mücadele ediyorlar.

Hekim Postası

Şehir hastanesinin açılmasıyla kapatılan, Mersin Devlet Hastanesi’nde temizlik, güvenlik, bilgisayar ve hizmetli gibi çeşitli birimlerde taşeron işçi olarak çalışan işçiler, hizmet akitlerinin feshedilmesinden doğan tazminatlarının yaklaşık 7 aydan bu yana ödenmediği gerekçesiyle Mersin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği önünde toplandı.  Sorunları konusunda yetkililerle görüşmek için bekleyen işçiler ile güvenlik görevlileri arasında gerginlik yaşandı.

Taşeron işçiler adına açıklama yapan Yaşar Aşık, Mersin Devlet Hastanesi’nin kapanmasıyla birlikte burada çalışan taşeron işçilerin hizmet akitlerinin feshedilerek Şehir Hastanesi’nde başka bir şirkette istihdam edildiklerini belirtti. Aşık “Bize, hizmet akitlerimizin feshedilmesinden doğan tazminatlarımızın 45 gün içerisinde ödeneceği söylendi. Ancak maalesef üzerinden 6 ay geçmesine rağmen hala bir ödeme yapılmadı. Kadın Doğum Hastanesi, bizden 2 ay sonra taşınmasına rağmen, orada çalışan taşeron işçilerin tazminatları ödendi. Bunun yanında sendika paraları da ödendi. Bizim sendika alacağımız da duruyor. Sendika paralarının taşeron firmaya ödendiği söyleniyor, ancak firma hala işçilere ödeme yapmadı” dedi. Aşık’ın verdiği bilgilere göre yaklaşık 200’e yakın işçinin 2003-2017 yılları arasını kapsayan alacakları bulunuyor.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz

Arşivler