Genç hekimlerin mezuniyet sevinci

Tarih : 20 Ağustos 2017

Ankara Tabip Odası, Ankara’da düzenlenen mezuniyet törenlerinde genç hekimleri yalnız bırakmadı.

Hekim Postası

Ankara Tabip Odası meslek hayatları süresince yanlarında duracağı yeni mezun hekimleri mezuniyet töreninde de yalnız bırakmadı. Gazi, Ankara, Hacettepe, Ufuk ve Başkent Üniversitelerinde düzenlenen mezuniyet törenlerinde Ankara Tabip Odası’nı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Emel Bayrak temsil etti.

IMG_1112

Gazi,Hacettepe, Ufuk ve Başkent Üniversitelerinde düzenlenen törenlerde ATO adına Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut birer konuşma yaptı. Dr. Bulut’un yaptığı konuşmaların ortak vurgusu genç hekimlerin beyaz önlüklerine asla leke düşürmemeleri ve hastalarından tebessümü esirgememeleri oldu. Dr. Bulut meslek hayatı içinde zaman zaman karşılaşacakları şikayetlere karşı meslek örgütünün, haklarını sonuna kadar savunacağını hatırlatarak genç hekimlerden gittikleri yerlerde tabip odalarına üye olmalarını ve meslek örgütüne sahip çıkmalarını istedi. Dr. Bulut, Ufuk Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada yakın zamanda kaybettiğimiz üniversitenin kurucusu Dr. Rıdvan Ege’yi de anmayı ihmal etmedi.

Sistem sorunlarını belki de onlar çözecek

Gazi ve Hacettepe Üniversitelerindeki törende genç hekimler tarafından yapılan konuşmalarda intörn hekimlerin yaşadıkları sorunlardan hastane kadar öğretim üyelerinin de  sorumlu tutulması üzerine Dr. Bulut, konuşmasında bu konuya açıklık getirdi. Dr. Bulut bu düşüncenin yanlış olduğunu, öğretim üyelerinin de birer sağlık emekçisi olarak sistemin kurbanı olduğunu aktardı. Gereksiz ve angarya olarak görülen işlerin gerçek nedeninin Maliye Bakanlığı’nın sıkı personel uygulaması olduğunu belirten Dr. Bulut emekli olan personel yerine kadro verilmeyip döner sermayeden taşeron çalıştırılarak sorunların çözülmeye çalışıldığını anlattı. Dr. Bulut,“Bu yanlış politikalar nedeniyle öğrenciler yardımcı sağlık personelinin işlerini, öğretim üyeleri de memurların, sekreterlerin görevlerini yapar hale gelmiştir. Bugün bunları eleştiren sizler yarın öbür gün Sağlık Bakanlığı’nda bir bürokrat, milletvekili, bakan olabilirsiniz. O zaman bu eleştirilerinizi unutmadan, daha uygun politikalar geliştirerek sizler sistem sorunlarını çözebilirsiniz.” diye konuştu.

IMG_4025

“Hekimlik doğrudan bir yaşam tarzı, bir dünya görüşü”
ATO Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Emel Bayrak da Ankara Üniversitesi’nde genç hekimlere “Ailemize yeni katılan meslektaşlarım eminim hepiniz hekimliğin sadece bir meslek değil doğrudan bir yaşam tarzı, bir dünya görüşü, yaşama karşı alınan bir tutum olduğunu çok iyi biliyorsunuz. Lütfen her şeyden önce kendi kıymetinizi sonrasında tüm meslektaşlarımızla bir aile olduğumuzu unutmadan birbirimizin kıymetini çok iyi bilmemiz gerektiğini unutmayın” diye seslendi. Hepimiz yaşadığımız topluma karşı sorumluyuz diyen Dr. Bayrak genç hekimlerin katılımıyla tabip odalarının daha da güçleneceğini kaydetti.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler