Asbestli fabrika önlem alınmadan yıkıldı

Tarih : 20 Ağustos 2017

manset

Bilirkişi raporu Maltepe Havagazı Fabrikasının gerekli önlemler alınmadan mevzuata aykırı şekilde yıkıldığını doğruladı.

Hekim Postası

Maltepe Havagazı Fabrikası’ndaki 350 ton asbestli malzeme bulunan elektrik santralinin hiçbir önlem ve tedbir alınmadan yıkılmasına ilişkin Ankara Tabip Odası ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı davada bilirkişi raporu açıklandı. Rapor, ATO ve Mimarlar Odası’nın asbestli binanın gerekli önlemler alınmadan yıkıldığı iddialarını doğruladı.

ATO ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından 2 Ağustos’ta düzenlenen basın toplantısında kamuoyuyla paylaşılan bilirkişi raporunda havagazı fabrikasının asbest yönetmeliğinin gerektirdiği önlemler alınmadan mevzuata aykırı şekilde yıkıldığı belirtildi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “O gün bize halkı galeyana getiriyorsunuz öyle bir şey yok diyenlerin bugün tekrar başlarını önlerine koymalarını ve vicdanları nezdinde kendilerini bir daha değerlendirmelerini isteriz.” diye konuştu.

Önlem alınsaydı alarm verme durumu olmayacaktı
Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut da yıkım yönetmeliğe uygun yapılmış olsaydı halk sağlığı açısından alarm verme durumu olmayacaktı dedi. Yapılan uyarılardan sonra alınan önlemlere dair örnekler veren Dr. Bulut “Branda yok dedik, branda koydular ama onun da hiçbir koruyuculuğu yok. İşçilerin koruyucu kıyafeti, maskeleri yok demiştik; bir hafta kadar sonra işçilerin kıyafetleri değişti. Bizim uyarılarımız üstüne önlem almaları sevindirici ancak en başta yönetmeliğe uygun davransalardı işçilerin, çevre sakinlerinin sağlığı tehlikeye atılmamış olurdu” diye konuştu.

Hala uyarı levhaları yok

Dr. Bulut alanda halen “Asbest” ibareli uyarı ve yönlendirme levhalarının olmadığını bunun da yönetmelik gereği zorunlu olduğunu hatırlattı. Asbestin etkilerinin 10-15 yıl sonra ortaya çıkabileceğini kaydeden Dr. Bulut sağlık açısından uyarılarına devam edeceklerini duyurdu. Dr. Bulut “Herhangi bir kişinin siyasi itibarıyla uğraşmıyoruz. Biz halk sağlığını düşünmek zorundayız. Aynı içme suyu ya da hava kirliliğinde kamuoyunu bilgilendirdiğimiz gibi…  Yönetmeliğe uygun önlemler alarak devam ederlerse halk sağlığı açısından sıkıntı giderilmiş olur.” sözlerini kaydetti.

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz

Arşivler