OHAL öldürüyor!

Tarih : 15 Haziran 2017

ohal intihar

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL dönemini kapsayan 9 ayda 37 kişi intihar ederek hayatını sonlandırdı.

Hekim Postası

OHAL sonrasında FETÖ’ye karşı başlatılan ardından muhalefeti sindirme aracı haline dönerek başta Barış İmzacısı Akademisyenler olmak üzere  muhalif kesime yönelen ihraçlar sonucunda  111 kamu kurum ve kuruluşundan 102 bin 551 kişi ihraç edildi.  OHAL KHK’leri ile darbe girişiminin faturası adeta  eğitim, sağlık ve adalete kesildi.  KHK ile Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 33 bin 955, Sağlık Bakanlığından 6549, üniversitelerden 5751, Adalet Bakanlığından 5530 kişi ihraç edildi.  İhraç edilenlerin başta sağlık ve emeklilik hakları olmak üzere yurtdışına çıkma, başka bir yerde çalışma gibi haklarına ulaşmaları dahi mümkün olmuyor. Yaşanan süreçte basına yansıyan haberlere göre OHAL dönemi baskısı ve haksız ihraçlar bugüne kadar 37 kişinin hayatına mal oldu.

 

Belirsizlik ruh sağlığını olumsuz etkiliyor

 

OHAL KHK’lerinin yarattığı belirsizlikle ruh sağlığını son derece olumsuz etkilediğini söyleyen Psikiyatrist Dr. Burhanettin Kaya, yaşanan süreç nedeniyle tedirginlik, kaygı, korku ve depresyon halinin belirgin hale geldiğine dikkati çekti. Baskı altında kalan, çaresizlik hisseden,  haksızlığa uğradığını düşünen, onuru kırılan, bu bağlamda benlik saygısını yitiren, bu çaresizlikten kurtulma umudunu yitiren bir bireyde ruhsal çökkünlüğün kolay geliştiğini aktaran Dr. Kaya sözlerini “Uygun başa çıkma yolu bulamayan bir bireyde ortaya çıkan depresyon sonucu intihar düşünceleri sık görülür. Yaşanan ekonomik-siyasal krizlerin insanın ruhsal yapısında yarattığı etki sonucu intihar düşünceleri iki kat artmaktadır. İntihar bunun en uç noktasıdır. Gelişen ruhsal bozukluklara bağlı yeti yitimi, alkol ve maddeye yönelme de görülebilir. Buradaki en önemli risk adaletsizliğin, adalet duygusunun kaybının yarattığı güvensizliğin bireyi kendi adaletini yaratmaya yöneltmesi olacaktır. Bu krizi daha da derinleştirecektir.” diye sürdürdü.

 

OHAL intiharlarının raporu hazırlandı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba tarafından Nisan 2017’de  o dönem 35 olan intihar sayısının irdelendiği “OHAL Sürecinde Gerçekleşen İntiharlar Raporu” hazırlandı. Raporda; masum olduğuna inanan insanların bunu kanıtlayabilecekleri hukuk yollarının kapatılmasıyla, cezaevlerinden yükselen işkence iddialarının intihar vakalarında ciddi bir artış yarattığı ifade edildi. Rapora göre; FETÖ üyeliği kapsamında ihraç edilen veya tutuklanan vatandaşlardan ve yakınlarından, tespit edilebilen 35 kişi intihar etti. Bu intihar vakalarının 13’ü evde, 7’si cezaevinde, 1’i nezarethanede, 1’i yurtta, 8’i çalıştığı kurumda, 5’i dışarıda gerçekleşti. İntihar edenlerden 17’si polis, 4’ü asker, 4’ü öğretmen, 2’si infaz koruma memuru, 1’i rehberlik uzmanı, 1’i kaymakam, 1’i cami imamı, 1’i savcı, 1’i mühendis, 1’i öğrenci, 1’i doktor ve 1’i diş hekimi.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz

Arşivler