“Obamacare”i yürürlükten kaldıracak tasarı Temsilciler Meclisi’nden geçti

Tarih : 15 Haziran 2017

Trump1

ABD’nin 45. Başkanı Donald Trump, göreve başlar başlamaz imzaladığı kararnamelerle seçim vaatlerini yerine getirmek için harekete geçerken, Obama yönetiminin uygulamalarını sona erdirmeye niyetli olduğunu dile getirmişti.

Trump, imzaladığı kararnamelerle, federal kurumlara Obama’nın getirdiği sağlık reformu yasası ile oluşturulan düzenlemeleri iptal etmek için kapsamlı yetkiler tanıdı.

“Obamacare” olarak adlandırılan sağlık sigorta sisteminin yürürlükten kaldırılması için hazırlanan tasarı, Temsilciler Meclisi’nden 217 oyla geçti. Demokrat Partililer tasarı lehinde oy kullanmadı.

AHCA yani “Amerikan Sağlık Hizmetleri Yasası” adlı yasa tasarısının şimdi Senato’da oylanması gerekiyor. Oylamanın Haziran ayında yapılması bekleniyor.

Tasarı’nın Temsilciler Meclis’inden geçmesi Trump yönetiminin yasama alanındaki ilk zaferi oldu.

Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Kevin McCarthy ise “yeni sistemin Amerikalılara çok daha iyi bir seçim şansı sunacağını, yüksek maliyetler ve az sayıdaki sağlık seçeneğini içeren Obamacare’i durduracağını” belirtti.

Trump, “bu muhteşem planın şimdi de Senato’dan destek alacağını” söyledi.

Demokratlar, tasarının özellikle yoksulları ve yaşlıları zor duruma düşüreceği, zenginlere önemli vergi teşvikleri sağlayacağı, kadınların doğum kontrol yöntemlerine ulaşmasını zorlaştıracağı ve maliyetleri aşırı yükselteceğini ileri sürüyor.

ABD eski Başkanı Barack Obama, kendi ismiyle anılan sağlık reformunun yürürlükte kalması için Kongre’yi işaret ederek, “büyük bir umut” beslediğini açıkladı. Obama, Kongre üyelerinin, ülkenin sağlık sisteminin geleceğini ilgilendiren bir durumda partiler üstü bir tutum takınmasını umduğunu belirtti.

Obama’nın en önemli siyasi icraatı olan sağlık reformunu ne kadar geçersiz kılmak istediğini göstermesi açısından sembolik bir önem taşıyor Eski sağlık reformu yasasını kaldırmak, Trump’ın kampanya dönemindeki en önemli vaatlerinden biriydi.

 

BBC

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz

Arşivler