2017’nin Nisan ayında 145 işçi hayatını kaybetti

Tarih : 15 Haziran 2017

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin raporuna göre 2017 Nisan ayında 145 işçi yaşamını yitirdi. Yılın ilk dört ayında iş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin sayısı ise 586 oldu.

Nisan ayında yaşamını yitiren 145 emekçinin 112’si işçi, memur statüsünde çalışan ücretlilerden; 33’ü kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluşuyor.

iş kolları

Nisan ayında, tarım-orman ve inşaat-yol işkollarında 32, taşımacılık işkolunda 17; ticaret-büro işkolunda 10; savunma-güvenlik işkolunda 9; metal işkolunda 8; belediye-genel işler işkolunda 8; madencilik işkolunda 7; enerji işkolunda 6; petro-kimya-lastik işkolunda 4; konaklama-eğlence işkolunda 4; çimento-cam işkolunda 2; sağlık, sosyal hizmetler işkolunda 2; kâğıt işkolunda 1;  gemi- tersane işkolunda 1 işçi yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren işçilerden 2’sinin ise çalıştığı işkolu belirlenemedi.

nedenler

Nisan ayında yaşanan ölüm sebepleri içinde trafik-servis kazaları 33 ölümle ilk sırada geldi. Bunu 28 ölümle ezilme-göçük, 19 ölümle yüksekten düşme, 14 ölümle kalp krizi, beyin kanaması, 12 ölümle zehirlenme ve boğulma takip etti. Nisan ayı içinde 11 işçi de silahlı şiddet nedeniyle yaşamını kaybetti.

 

Nisan ayında Türkiye’nin 49 şehrinde iş cinayetleri yaşandı. Sanayi kentlerindeki ölüm oranlarına dikkat çeken rapora göre 10’ar ölümle en fazla ölümün yaşandığı şehirler İstanbul ve Kocaeli oldu. Bu şehirleri 8’er ölümle Bursa, Konya, Manisa; 7 ölümle Antalya izledi.

 

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz

Arşivler