Sağlıkta şiddet sona ersin!

Tarih : 11 Nisan 2017

IMG_8638[1]

Dr. Hüseyin Ağır’ın  görevi başında öldürülmesi karşısında protestolarını dile getiren sağlık emek örgütleri Şiddet Yasa Tasarısı’nın bir an önce yasalaşmasını talep ettiler.

Aksaray’ın Eskil ilçesi Bozcamahmut köyü Aile Sağlığı Merkezi’nde çalışan aile hekimi Dr. Hüseyin Ağır, 29 Mart 2017 günü görevi başında kurşunlanarak öldürüldü.

Dr. Hüseyin Ağır’ın öldürülüşünün birinci haftasında ülke genelinde ‘Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete ve ölümlere alışmayacağız, susmayacağız’ etkinlikleri gerçekleştirildi. 5 Nisan 2017 Çarşamba günü Ankara’da aile sağlığı merkezleri bahçesinde sağlık çalışanlarının katılımıyla başlayan anma etkinlikleri, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu önünde yapılan basın açıklamasıyla devam etti.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu önünde gerçekleştirilen “Dr. Hüseyin Ağır Öldürüldü! Sağlıkta Şiddete ve Ölümlere Alışmayacağız” başlıklı basın açıklamasına Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Dr. Mine Önal, Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Zafer Çelik, Dr. Onur Naci Karahancı ve Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyesi Dr. Selma Güngör ile sağlık emekçileri katıldı.

Dr. Zafer Çelik tarafından okunan açıklamada Türkiye’de her gün 31 sağlık çalışanının şiddete maruz kaldığına dikkat çekildi. Dr. Zafer Çelik sağlıkta şiddetin en önemli nedeni olarak sağlık ortamının para kazanılan bir hizmet sektörü haline dönüşmesini gösterdi.

Sağlık çalışanlarına şiddetin son bulması için her türlü mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceklerini hatırlatan Dr. Çelik “Şiddet Yasa Tasarısı’nın bir an önce yasalaşmasını talep ediyoruz. Dr. Hüseyin Ağır’ı kaybetmenin üzüntüsünü yürekten hissediyor, ailesine ve meslektaşlarımıza bir kez daha baş sağlığı diliyoruz” sözlerini kaydetti.

“Sağlıkta Şiddete HAYIR!” pankartı açan sağlık çalışanları sık sık “Sağlıkta şiddet sona ersin!” sloganı attılar.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arşivler