Avrupa’da havası en kirli 8 şehir Türkiye’den

Tarih : 11 Nisan 2017

hava kirliliği

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WH0) verileri, Avrupa’da havası en kirli 10 kentten 8’inin Türkiye’de olduğunu ortaya koydu.

İngiliz Guardian gazetesinin WHO’nun çapı 2.5 mikron ve altında olan partikül madde hesabına dayanarak hazırladığı habere göre, Avrupa’da havası en kirli 10 kentten 8’inin Türkiye’de olduğu ortaya çıktı.

Havası kirli kentler arasında ilk sırada Makedonya’daki Tetevo yer aldı. İkinci ve üçüncü sırada ise Bartın ve Hakkari bulunuyor.  Bu şehirleri Gaziantep, Siirt, Afyon, Karaman, Iğdır ve Isparta izledi. Listenin 10’uncu sırasında Bosna Hersek’e bağlı Tuzla var.

Avrupa’da büyükşehirlerde ise İstanbul metreküpte 33 miligram partikül seviyesiyle ilk sırada yer aldı. İstanbul’u metreküpte 26 miligram partikülle Polonya’nın başkenti Varşova ve 25 miligram partikülle Macaristan’ın başkenti Budapeşte takip etti. Avrupa’da havası temiz üç kent ise İsveç’in başkenti Stockholm, İskoçya’nın başkenti Edinburgh ve Finlandiya’nın başkenti Helsinki oldu.

Dünyanın havası en kirli 20 kenti listesinin zirvesinde İran’daki Zabol var. Bu listede Hindistan’dan 10, Çin’den 5, Suudi Arabistan’dan 3, Kamerun ve Pakistan’dan birer kent yer aldı. WHO verilerine göre dünyada her yıl 12.6 milyon insan çevre ve hava kirliliği nedeniyle ölüyor.

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz

Arşivler