14 Mart böyle kutlandı

Tarih : 11 Nisan 2017

Ankara Tabip Odası’nın 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla düzenlediği etkinlikler hekimleri bir araya getirdi.

Ankara Tabip Odası, her yıl olduğu gibi bu yıl da kültür-sanat dolu bir haftayla 14 Mart Tıp Bayramını kutladı.

14 Mart etkinlikleri kapsamında Ankara Tabip Odası’nda 9 Mart Perşembe günü İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu’nun katkılarıyla Engin Tonguç’un anısına “İşçi Sağlığı ve Meslek Hastalıkları” paneli gerçekleştirildi.

b.aysan

ATO’nun gelenekselleşen etkinliği “Ceyhun Atuf Kansu’dan Behçet Aysan’a” şiir akşamında hekimler, müzik eşliğinde edebiyatla buluştu. 10 Mart akşamı Ankara Tabip Odası’nda gerçekleşen etkinliğe Ceyhun Atuf Kansu ve Behçet Aysan’ın çocukları; Bahar Gökler ve Eren Aysan da katıldı.

11 Mart Cumartesi günü Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde şehir hastaneleri konusu düzenlenen sempozyumla masaya yatırıldı. “Ankara Etlik ve Bilkent Şehir Hastaneleri Vesilesiyle” başlıklı sempozyumda doktorlar, mimarlar, hukukçular ve iktisatçılar tarafından “Şehir hastanelerinin gerçeği ne?” sorusuna yanıt arandı.

berkay

13 Mart Pazartesi günü İstanbul’da gerçekleşen terör saldırısında hayatını kaybeden tıp öğrencisi Berkay Akbaş anısına “Hayaller Yarım Kalmasın” fotoğraf sergisi düzenlendi. Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen sergiye çok sayıda hekim ve tıp öğrencisi katıldı.

IMG_7913

Hekimler erbane performanslarıyla büyülediler

15 Mart Çarşamba günü Çağdaş Sanatlar Merkezinde düzenlenen ödül töreniyle, ATO öykü yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Tören öncesinde Ordulu Babalar-Türkiyeli Oğullar grubu  birbirinden güzel parçalarıyla dinleyenlere keyifli dakikalar yaşattı.

ATO’nun düzenlediği erbane kursuna katılan hekimler de aynı akşam “Taj Mahal” adlı gruplarıyla performanslarını sergilediler.

Öykü yarışmasının ödülleri verildi

Dinletilerin ardından ödül törenine geçildi.  Çok sayıda hekim ve tıp öğrencisinin katıldığı öykü yarışmasında bu yıl Dr. Sibel Gögen  “Ara İstasyon” adlı öyküsüyle birincilik, Dr. C. Alper Ersoy “Yangın” adlı öyküsüyle ikincilik, Dr. Mehmet Uhri “Hayatın Acemisi” adlı öyküsüyle üçüncülük ve Dr. Mehmet Can Pençe “Veda” adlı öyküsüyle mansiyon ödüle layık görüldü.

 

AST, hekimler için sahnede

16 Mart Perşembe günü Ankara Sanat Tiyatrosu sağlık çalışanlarını “Ödenmeyecek Ödemiyoruz” oyunuyla bir araya getirdi. Dario Fo’nun günümüze başarıyla uyarlanan politik komedi tarzındaki oyunu izleyicilerden tam not aldı.

336 hekim plaket aldı

Meslekte 40.,50.,60. Yılını dolduran kıdemli hekimlere plaketleri 17 Mart Cuma günü Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Abdulkadir Noyan salonunda takdim edildi. Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı’nın açış konuşmasıyla başlayan törende 336 hekim plaket aldı.

25 Mart Cumartesi günü de briç sever sağlık çalışanları bu yıl yirmi dördüncüsü düzenlenen “Geleneksel Briç Turnuvası’nda kozlarını paylaştı. Turnuvada 11 sağlık çalışanı dereceye girdi.

IMG_6957

Sağlık çalışanlarından “HAYIR”lı 14 Mart

Ankara’da her yıl düzenli olarak sürdürülen 14 Mart Resmi töreni Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirildi. Resmi törenin ardından Ankara Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası üye ve yöneticileri Hacettepe Üniversitesi bahçesinde bir araya gelerek sağlık emekçilerinin taleplerini dile getirmek için basın açıklaması düzenledi.

Türk Tabipleri Birliği, Ankara Tabip Odası, Sağlık Ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası, Türk Hemşireler Derneği üye ve yöneticileri “14 Mart Tıp Bayramında, sağlıkta taşerona, sağlıkta dönüşüme, sağlıkta şiddete, şehir hastanelerine, piyasalaşan sağlık sistemine, OHAL’e, KHK’lere, hukuksuz ihraçlara ‘Hayır’ diyoruz” pankartı açtı. Eylemde, “Sağlıkta Şiddet Sona Ersin”, “Yaşamak, Yaşatmak İstiyoruz” sloganları atıldı.

Ortak açıklamayı yapan Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Bulut, 14 Mart Tıp Bayramı’nın kutlamadan ziyade bir anma haline dönüştüğünü söyledi. OHAL sürecinde 2 bin 761 hekim ve 10 binin üzerinde sağlık çalışanının kamu görevinden çıkarıldığını belirten Bulut, “Adil ve demokratik yargılama usullerine uyulmadan keyfi bir şekilde işlerine son verilen sağlık çalışanlarıyla sorunlarını tartışmak ve çözüm önerileri üretmeyi, meslek örgütlerimizin bu dönemdeki temel sorumluluğu olarak görüyoruz. Sağlık çalışanlarının görevlerine bir an önce kavuşabilmeleri, öncelikli talebimizdir” diye konuştu.

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz

Arşivler