Varlık Fonuna da Hayır!

Tarih : 14 Şubat 2017

varlık fonu 2

Bakanlar Kurulu kararıyla bir gecede onbir kamu kurumu ve kuruluşuna ait hisselerin Varlık Fonu’na devredilmesine emek meslek örgütlerinden itiraz geldi. Örgütler düzenledikleri basın açıklamasında “Varlık Fonuna Hayır” dediler.

Hekim Postası

Olağanüstü hal dönemini fırsata çeviren hükümet, hazine bünyesinde bulunan bazı kamu sermayeli şirketler ile özelleştirme programında bulunan bazı şirketlere ait hisseleri Varlık Fonu’na devretti. Bakanlar Kurulu’nun kararıyla bir gecede Varlık Fonu AŞ’ye devredilen şirketler arasında Ziraat Bankası, BOTAŞ, TPAO, PTT, BIST, TÜRKSAT, Türk Telekom’un Hazine’ye ait yüzde 6,68’lik kısmı ve Eti Maden ile Çaykur’un Genel Müdürlükleri bulunuyor.

Çok sayıda kamu kurum ve kuruluşunun hisselerinin Türkiye Varlık Fonu’nda toplanması üzerine emek ve meslek örgütleri basın toplantısı düzenledi. Ankara Tabip Odası, DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu ve Ankara Serbest Muhasebeci Mali Muşavirler Odası yöneticileri tarafından 8 Şubat 2017 günü düzenlenen toplantıda ülkenin kaynak ve varlıklarının talanına itiraz edildi. Ankara Tabip Odası adına, açıklamaya, Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut ve Genel Sekreter Dr. Mine Önal katıldı.

Sosyal hukuk devleti ilkesi tasfiye edildi

Ortak basın açıklamasını okuyan TMMOB Ankara İKK üyesi Özgür Topçu, ülkenin 11 büyük kamu kurum ve kuruluşunun Varlık Fonu’na aktarılmasıyla “kamu yararı” eksenli sosyal hukuk devleti ilkesinin tasfiye edildiğini söyledi. Varlık fonlarının gelirinin genellikle bütçe fazlalarından oluştuğunu belirten Topçu Türkiye’nin böyle bir bütçe fazlası olmadığına dikkati çekti. Kamu İhale Kanunu hükümlerine tabi olmayacak Varlık Fonu Şirketi’nin faaliyetlerinin Sayıştay ve yasama organı tarafından denetlenemeyeceğini de belirten Topçu, fona aktarılan kamu kuruluşlarının yerli-yabancı sermayenin eline geçeceğini aktardı.

Topçu, emek ve meslek örgütleri olarak kamu mülkiyetini ve denetimini savunmaya devam edeceklerine belirterek, “Cumhuriyet’in tarihsel birikimlerine, ülkemizin yer altı ve yerüstü kaynaklarına, üzerinde halkın alın teri olan tüm varlıklara sahip çıkmaya devam edeceğiz. Memleketin ve halkın kaynakları sahipsiz değildir. Bu ülkenin emekçileri, üretenleri, yurttaşları olarak Varlık Fonu düzenlemesine ‘Hayır’ diyoruz” sözlerini kaydetti.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz

Arşivler