TTB sağlık alanında yaşanan sorunları Bakanlıklara taşıdı

Tarih : 14 Şubat 2017

ttb IMG-20170125-WA0008

Türk Tabipleri Birliği, Türkiye sağlık ortamında öne çıkan konuları  hem Sağlık Bakanlığı hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde gerçekleştirdiği görüşmelerle gündeme getirdi.  

Hekim Postası

TTB Heyeti, 25 Ocak günü Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Erdem ile  ayrı ayrı yaptığı görüşmelerde ihraç edilen hekimlerin durumundan, Sağlık Bilimleri Üniversitesinin kadro ilanlarına, fiili hizmet zammından emekli hekim maaşlarına kadar birçok başlıkta bilgi paylaşımında bulundu.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile yapılan görüşmeye TTB adına, TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, TTB İkinci Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman ve TTB Genel Sekreteri Uzm. Dr. Sezai Berber katıldı.  Görüşmede Sağlık Bakanı Akdağ’a, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Uzm. Dr. İsmail Demirtaş,  Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. İrfan Şencan, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü İbrahim Barbaros Akçakaya ve Bakan Danışmanı Dr. Halil Ekinci eşlik etti.

TTB, değerlendirmelerini Sağlık Bakanına sundu

Bakan Akdağ ile yapılan görüşmede Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı akılcı antibiyotik kullanımı kampanyası ve Türkiye hekimlik ve sağlık ortamında yaşanan sorunlar ele alındı. OHAL döneminde yaşanan ihraçlar ve yarattığı sorunların yanı sıra Sağlık Bilimleri Üniversitesi kadro ilanları, devlet hizmeti yükümlülüğü atamalarında yaşanan gecikmeler, aile hekimleri ile sözleşme yapılırken tabip odası üyeliğinin istenmesi, kişisel sağlık verilerinin korunması, zorunlu aşı uygulaması, eş durumu tayini, sıfır nüfuslu aile hekimliği birimleri, emekli hekimlerin ücret artışı, muayene süreleri, şehir hastaneleri, şiddetin önlenmesi gibi birçok konu hakkında karşılıklı değerlendirmede bulunuldu. TTB Heyeti hekimleri, sağlık çalışanlarını ve aldıkları sağlık hizmeti yönünden yurttaşları ilgilendiren çeşitli konulardaki görüş ve değerlendirmelerini  aynı zamanda bir dosya şeklinde Bakanlığa sundu. Toplantıda, önümüzde dönemde karşılıklı görüş alışverişinin sürmesi ve belirli konularda ortak çalışma yapılması yönünde fikir birliği oluştu.

İhraç edilen hekimlerin durumu değerlendirildi

TTB Heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde yaşanan hekimlik uygulamalarıyla ilgili sorunları  görüşmek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müşteşarı Ahmet Erdem ile bir araya geldi. Görüşmede Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kamu görevinden ihraç edilen hekimlerin özel sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışabilmeleri için gerekli olan, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından medulla sistemine kaydetme ve provizyon verme konusunda yaşanan sorunlar ele alındı. Aynı zamanda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde çalışırken, KHK ile kamu görevinden ihraç edilen hekimlerin durumları değerlendirildi. Özel sağlık kurum ve kuruluşlarında ulusal bayram ve genel tatil günlerinde rutin poliklinik hizmeti verilmesine olanak sağlayan provizyon verme uygulamasının sonlandırılması ve hekimlerin dinlenme hakkının korunmasına yönelik düzenleme yapılması konusu da ele alınan başlıklardan oldu. Görüşme, karşılıklı görüş alışverişi ve sorunların çözümüne yönelik değerlendirmelerle sona erdi.

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz

Arşivler