Saha Koordinatörleri Yeniden İşbaşında

Tarih : 14 Şubat 2017

saha koordinatörü

Sağlıkta Dönüşüm Projesinin ilan edilen ikinci fazı saha koordinatörleri uygulamasını geri getiriyor. Birinci faz döneminde koordinatör olarak seçilen isimler ve aldıkları maaşlara ilişkin tartışmalar devam ederken yeni koordinatörlerin yeniden “ballı maaş” alıp almayacakları sorusu gündeme geldi

 

Hekim Postası

 

Sağlık Bakanlığı 2005 yılında Sağlıkta Dönüşüm Projesi (SDP) kapsamında kurduğu İzleme ve Değerlendirme Birimi bünyesinde “Saha Koordinatörlüğü Uygulaması”nı başlattı. Yayımlanan genelge ile saha koordinatörleri SDP çalışmalarında ortaya çıkan sorunları ve görüşleri raporlandırmak, yatırım projelerini değerlendirmek, personelin pozisyonunu düzenlemek ve değerlendirmelerini Sağlık Bakanlığına iletmekle görevlendirildi.

 

Dolarlı maaşlar

Söz konusu dönemde saha koordinatörleri yürüttükleri çalışmalardan ziyade dolar üzerinden aldıkları maaşlar ile gündeme geldi. Sağlık Bakanlığına muhalefet partileri tarafından verilen soru önergeleri ile uygulamanın çerçevesi netleşti. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, koordinatörlerin brüt 7 bin dolar maaş alacaklarını ve bu görevlerini 2 yıl boyunca sürdüreceklerini açıkladı. Koordinatörler 7 bin dolar maaş alırken, başkoordinatör maaşının ise 10 bin dolar olacağı belirtildi.

“Eş dost” koordinatör

SDP’nin birinci fazındaki saha koordinatörleri arasında AKP’ye yakın isimler yer aldı. Dönemin Temel Sağlık Hizmetleri eski Genel Müdürü Mehmet Uğurlu, dönemin Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer’in kardeşi Dr. Metin Dinçer, dönemin AKP’li vekillerinden Murat Mercan’ın kardeşi Dr. Serdar Mercan, dönemin Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Osman Ayyıldız ve Uzm. Dr. Hakkı Yeşilyurt mevcut görevlerinden ücretsiz izin alarak koordinatörlük görevine başladı.

Koordinatör sayısı 21’di, 32’ye çıkıyor

2010 yılında CHP tarafından saha koordinatörlerine ilişkin verilen yazılı soru önergesini yanıtlayan Sağlık Bakanlığı, 1’i başkoordinatör olmak üzere 21 koordinatörün görevlendirildiğini açıklamıştı. 2016/21 sayılı yeni Genelge’yle bu sayı artıyor. İkinci fazdaki saha koordinatörlüğü sistemine göre 1 baş saha koordinatörü, 1 merkez saha koordinatörü, 30 saha koordinatörü olarak sayı 32’ye çıkıyor. İkinci fazdaki koordinatörlerin de dolar üzerinden maaş alıp almayacağı cevaplanmayı bekleyen soruların başında geliyor.

Genel Sekreter Müdür Yardımcısına karşı sorumlu olacak

Yeni genelgeye göre illerdeki çalışmalarında saha koordinatörlerine düzenli ve güvenilir veri akışını sağlamak amacıyla İl Sağlık Müdürü; sağlık bilgi sistemlerinden sorumlu İl Sağlık Müdür Yardımcısını ‘‘İl Veri Temsilcisi’’ olarak görevlendirecek. Halk Sağlığı Müdürü ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri ise, İl Veri Temsilcisine karşı sorumlu olacak ve kurumları hakkında veri aktarabilecek, uygun nitelikte ‘Kurum Veri Temsilcisi’ belirleyecek.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz

Arşivler